Banícke povolanie v Handlovej aj v tomto roku pripomenú oslavy a pietna spomienka

HANDLOVÁ – Banícke povolanie si i v tomto roku verejnosť v Handlovej pripomenie viacerými podujatiami. Pietna spomienka Deň bielych ruží bude 10. augusta, mesto pripravuje i Regionálne oslavy Dňa baníkov, ktoré sa uskutočnia v závere augusta. Informovala o tom hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.

Deň bielych ruží reaguje na najväčšiu tragédiu v histórii baníctva na Slovensku, keď v podzemí handlovskej bane zahynulo 20 baníkov a banských záchranárov. Pietna spomienka bude 10. augusta o 18.00 h pri pomníku na Ulici 29. augusta. Mesto si pripomenie i 80. výročie SNP, a to výstavou na námestí a pietnou spomienkou 28. augusta.

Regionálne oslavy Dňa baníkov sa budú konať 30. a 31. augusta, budú spojené s tradičným Baníckym jarmokom a ich tradičnou súčasťou bude spomienka pri pomníku na mestskom cintoríne, omša v Kostole sv. Kataríny a Banícka špacírka. V kultúrnom programe sa predstavia Beckovské Xichty, Kortina, Iné Kafe, Moja reč, Oravia – Deep Purple Tribute Band, La Soleada latino tanečná show, Bon Jovi Revival, Mafia Corner a Dora.

“Technicko-organizačne sa na podujatiach podieľajú desiatky ľudí, či už sú to zamestnanci mesta a mestských organizácií, dobrovoľníci alebo aktivační pracovníci,” dodala Paulínyová.

Viac o téme: baníctvo, Handlová, oslavy, pietna spomienka

Súvisiace články