Regióny Trenčín Bánovce nad Bebravou

Bánovská nemocnica zatvára detské oddelenie, mesto spustilo petíciu

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BÁNOVCE NAD BEBRAVOU – Bánovská nemocnica zatvorí od 1. decembra svoje detské oddelenie. Za rozhodnutím je podľa vedenia zdravotníckeho zariadenia nedostatočná obsadenosť oddelenia pacientmi a najmä akútny nedostatok kvalifikovaných lekárov. Bánovská samospráva na tento krok reaguje petíciou, ktorou chce dosiahnuť obnovenie detskej ambulantnej pohotovosti.

 “Za posledné obdobie odišli štyri lekárky na materskú, jediný atestovaný lekár odchádza do dôchodku. Táto situácia je, bohužiaľ, odrazom aktuálneho stavu v rámci celého Slovenska i strednej Európy – s kritickým nedostatkom lekárov, špeciálne v oblasti pediatrie,” uviedla v pondelok pre TASR hovorkyňa bánovskej nemocnice Martina Pavliková. Jediným možným riešením je podľa nej okamžité systémové opatrenie na zvýšenie počtu kvalifikovaných lekárov, lebo bez neho sa tento problém bude do budúcnosti prehlbovať.

“Aktuálna situácia je vyústením dlhodobého problematického stavu na detskom oddelení Nemocnice Bánovce. Tento stav pretrváva posledné tri roky, a to aj napriek enormnému úsiliu a osobnej snahe vedenia nemocnice, ako aj lekárov situáciu riešiť,” priblížila ďalej Pavliková. Nemocnica doposiaľ nedostatok lekárov – pediatrov podľa nej zabezpečovala prostredníctvom výpomoci lekárov z nemocníc v Partizánskom, Topoľčanoch, Trenčíne a Bojniciach. “Podobná, veľmi zlá situácia s personálnym stavom lekárov je však aj v uvedených zdravotníckych zariadeniach, takže s touto pomocou už nie je možné počítať,” podotkla.

Mesto spustilo petíciu

O situácii v Nemocnici Bánovce informovalo jej vedenie aj zástupcov mesta, ako aj krajského odborníka pre pediatriu. Po vzájomnej dohode preberú starostlivosť o detských pacientov nemocnice v Topoľčanoch a Partizánskom. Na avizované zatvorenie detského oddelenia reagovala bánovská samospráva spustením petície za obnovenie detskej ambulantnej pohotovosti v meste. “Mesto nemá žiadnu kompetenciu chod súkromnej nemocnice ovplyvniť. Ponúkli sme pomoc v podobe zabezpečenia bývania pre detských lekárov. Nikto však neprejavil záujem,” uviedla primátorka Rudolfa Novotná na sociálnej sieti.

Vzhľadom na kritickú situáciu sa vedenie mesta podľa nej rozhodlo spustiť petíciu, ktorou upozorní Ministerstvo zdravotníctva SR na túto neúnosnú situáciu v celom okrese. “Žiadame pani ministerku Andreu Kalavskú, aby došlo k zmene teraz platnej príslušnej legislatívy tak, aby poskytovateľ ambulantnej pohotovostnej služby mohol poskytovať doplnkovú službu pre deti a dorast aj v inom spádovom území,” dodala.