Regióny Trenčín

Ladislava BAŠTERNÁKA prepustili na slobodu: Prokurátor podal sťažnosť

Ladislava Bašternáka prepustili z väznice. Zdroj: TASR

TRENČÍN – Odsúdeného podnikateľa Ladislava Bašternáka prepustil súd podmienečne na slobodu. Okresný sudca tak v pondelok vyhovel návrhu riaditeľa Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Dubnici nad Váhom, kde si Bašternák odpykával päťročný trest. Rozhodnutie nie je právoplatné. Prokurátor podal sťažnosť.

 

Senát tiež rozhodol o skúšobnej dobe 30 mesiacov, nariadil kontrolu technickými prostriedkami a odsúdenému uložil zákaz opustenia územia SR v skúšobnej dobe. „S rozhodnutím Okresného súdu Trenčín som sa nestotožnil, podal som proti nemu sťažnosť. Dôvodom je prebiehajúce trestné konanie v inej právnej veci, kde bol Ladislav B. neprávoplatne odsúdený a uznaný za vinného zo zločinu krátenia dane. Krajská prokuratúra navrhuje súhrnný trest odňatia slobody v trvaní sedem rokov,“ povedal prokurátor Boris Buvala. Bašternákov právny zástupca Peter Filip považuje rozhodnutie o prepustení za správne a zákonné.

Podmienečné prepustenie umožňuje Trestný poriadok v prípade, že osoba odsúdená za zločin si odpykala už polovicu trestu, odsúdený svojím správaním a plnením svojich povinností vo výkone trestu odňatia slobody preukázal polepšenie a že od odsúdeného možno očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život.

Bašternáka v kauze neodvedenia dane a poistného odsúdil v marci 2019 trojčlenný senát odvolacieho Krajského súdu v Bratislave na nepodmienečný päťročný trest odňatia slobody. Zároveň mu prepadol majetok v prospech štátu.