Regióny Trenčín Prievidza

Dočkali sa. Klientov sociálneho centra v Nitrianskom Pravne začali očkovať

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Dano Veselský

NITRIANSKE PRAVNO – Klientov Centra sociálnych služieb Bôrik v Nitrianskom Pravne (okres Prievidza) začali vo štvrtok očkovať proti ochoreniu COVID-19. Vakcináciu zabezpečila mobilná jednotka zdravotníkov z Nemocnice s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach. Očkovať sa dali i niektorí zamestnanci.

 

“Sme veľmi radi, že sa nám podarilo dotiahnuť očkovanie do finálnej fázy. Žiadosť na ministerstvo sme dávali ešte 3. februára, keďže sme však ku koncu februára zaznamenali ochorenie COVID-19, boli sme približne šesť týždňov v karanténe, čiže najskorší možný termín vakcinácie je práve vo štvrtok,” povedal riaditeľ centra Róbert Orság.

Záujem o očkovanie podľa neho prejavilo viacero klientov, túto možnosť chce využiť 136 zo 177 klientov, z toho 30 imobilných. “Keďže poskytujeme v našom zariadení tri druhy sociálnej služby, ide tak o zmes rôznych ročníkov. Ľudia sa neboja očkovania, naopak, práve túto službu veľmi vítajú, vzhľadom na to, že vedia, čím si v tomto zariadení dva razy prešli, keďže sme boli dvakrát v karanténe,” skonštatoval.

“Situáciu s očkovaním skomplikovalo i to, že zariadenie má veľa klientov, ktorí sú pozbavení vykonávať rôzne právne úkony, čím CSS vznikla dlhšia byrokracia v súvislosti s vybavovaním dokumentov od opatrovníkov,” spomenul Orság.

12 obetí

Vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech dostal vo štvrtok i klient Jozef Cíbik, ktorý sám ochorenie prekonal, pričom ho i hospitalizovali v nemocnici v Novom Meste nad Váhom. “Už by som si to nechcel zopakovať, v nemocnici som ležal tri týždne. Som spokojný, že ma zaočkovali,” povedal Cíbik. Ako záchranu od testovania vníma očkovanie ďalších z klientov Štefan Briatka. “Ochorenie som prežíval celkom dobre, nemal som bolesti. Pre istotu som sa dal očkovať, nemal som ani obavy,” priblížil Briatka.

“Personál máme momentálne preočkovaný na 56 percent, k štvrtku je to teda 66 ľudí. Počas jedného kalendárneho mesiaca nám sporadicky pribúdajú tri žiadosti o očkovanie, takže sa postupne možno dostaneme na 75 percent,” doplnil riaditeľ.

Nový koronavírus potvrdili vo februári celkovo 92 klientom zariadenia, ochoreniu COVID-19 podľahlo 12 z nich.