Regióny Trenčín Trnava Top

MAFIÁNSKEHO BOSSA previezli do hospicu! Obávaný Borža je na smrteľnej posteli, čaká ho posledný súd

Zdroj: Zoznam.sk

TRENČÍN – Všetko sa rozhodne už zajtra dopoludnia na Krajskom súde v Trnave! Mafiánsky boss Dušan Borženský vraždil ľudí a bol odsúdený na 23 rokov väzenia. No a teraz žiada o skrátenie trestu a podmienečné prepustenie na slobodu. Obávaný muž totiž trpí nevyliečiteľnou chorobou. Aktuálne leží v trenčianskom hospici a jeho stav je podľa Borženského advokáta kritický. 

 

Pokusov dostať sa na slobodu už má mafiánsky boss Dušan Boreženský za sebou niekoľko. Čiastočne sa mu to podarilo až minulý týždeň v piatok. Stalo sa to potom, ako o prerušenie výkonu jeho trestu požiadali z väzenskej nemocnice v Trenčíne. Tam bol totiž obávaný Borža hospitalizovaný po tom, ako sa mu zhoršil zdravotný stav v leopoldovskej väznici.

Zdroj: TASR / František Iván

Borženský, ktorý dostal 23-ročný trest pre vraždy, trpí onkologickými ochorením. „Návrh na prerušenie výkonu trestu odňatia slobody na obdobie jedného mesiaca bol Okresnému súdu Trenčín doručený vo štvrtok 6. mája 2021 popoludní. Návrh podal riaditeľ Nemocnice pre obvinených a odsúdených a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Trenčín,” informoval hovorca trenčianskeho súdu Roman Tarabus. Po preskúmaní návrhu z nemocnice pre obvinených a odsúdených v Trenčíne dospel sudca k záveru, že u odsúdeného je daný zákonný dôvod na prerušenie výkonu trestu odňatia slobody. „Okresný súd Trenčín v piatok vydal rozhodnutie, ktorým prerušil odsúdenému D. B. výkon trestu odňatia slobody na obdobie jedného mesiaca, čiže od 7. mája do 7. júna 2021,” prezradil ďalej hovorca.

Prevoz sanitkou

No a potom to prišlo. Sudca vydal príkaz, aby košického mafiánskeho bossa Dušana Borženského 7. mája 2021 prepustili z výkonu trestu odňatia slobody. Zoznam.sk zistil, že Dušan Borženský sa skutočne dostal na slobodu. Jeho prepustenie však vyzeralo úplne inak, ako sme pri podobných ľuďoch zvyknutí. Krátko po rozhodnutí sudcu totiž prišla do väzenskej nemocnice sanitka a obávaného Boržu previezli do tri a pol kilometra vzdialeného hospicu Milosrdných sestier v Trenčíne.

Dušan Borženský v časoch, keď bol na neho vydaný zatykač pre vraždy. Zdroj: FB / Slovenská mafia

Borženského advokát Tibor Bacsó pre Zoznam.sk potvrdil, že jeho klient je už len ležiaci pacient. “Jeho stav je kritický, liečba je už neúčinná. Je v terminálnom štádiu v paliatívnej starostlivosti,” upresnil Bacsó s tým, že si nie je istý, či v prípade prerušenia trestu, o ktorom má rozhodovať Krajský súd v Trnave, bude vôbec schopný zvládnuť prevoz do iného zariadenia bližšie k domovu.

“Paliatívna starostlivosť sa poskytuje človeku, ktorý trpí nevyliečiteľnou chorobou v pokročilom alebo terminálnom štádiu. Jej cieľom je zmierňovať bolesť, dýchavičnosť a ďalšie telesné aj duševné útrapy, zachovávať pacientovu dôstojnosť, poskytnúť podporu jeho blízkym a udržať najvyššiu možnú kvalitu života pacienta až do jeho smrti,”  vysvetlil pre Zoznam.sk zamestnanec hospicu.

Rozhodne sa v najbližších hodinách

Krajský súd v Trnave dá definitívne stanovisko k tomu, či sa zomierajúci boss košického podsvetia dostane na slobodu. KS v Trnave nariadil termín neverejného zasadnutia na 13. mája. Predmetom konania je rozhodovanie o sťažnosti prokurátora proti uzneseniu Okresného súdu Trnava zo dňa 9. marca, ktorým bol odsúdený D. B. podmienečne prepustený na slobodu,” povedala hovorkyňa súdu Jana Kondákorová.

Niekoľko pokusov

Borženský sa ako onkologický pacient niekoľkokrát pokúšal dostať na slobodu. Okresný súd v Trnave ešte v marci jeho žiadosti vyhovel. Určil mu skúšobnú dobu v trvaní siedmich rokov s probačným dohľadom vo výmere troch rokov. Krajský súd v Košiciach ale koncom apríla rozhodol, že Borženský zostáva vo väzení. Odvolací súd zrušil uznesenie Okresného súdu Košice II, ktorý vo februári rozhodol o prerušení výkonu odňatia slobody pre odsúdeného na jeden rok vzhľadom na jeho zlý zdravotný stav. Krajský súd uložil odvolaciemu súdu vo veci znovu konať a rozhodnúť, pričom považuje za nutné doplniť dokazovanie výsluchom ďalších osôb a pribratím do konania znalca z odboru zdravotníctvo s cieľom odborného posúdenia zdravotného stavu odsúdeného.

Mafiánsky boss Dušan Borženský v časoch najväčšej slávy.
Zdroj: FB / Slovenská mafia

Vraždy v podsvetí

Borženský si odpykáva 23-ročný trest za spolupáchateľstvo v prípade troch vrážd. Na zozname má Jána Kromku a vplyvného gangstra, černákovho človeka Karola Kolárika. Priznal sa tiež k objednávke vraždy kosovského Albánca Fadila Pasjaču z roku 2000. V tomto prípade uzavrel dohodu o vine a treste s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry. Borža za mrežami strávil už 20 rokov.

Galéria
Zdroj: TASR / František Iván
Zdroj: FB / Slovenská mafia
Zdroj: TASR / František Iván
Mafiánsky boss Dušan Borženský v časoch najväčšej slávy. Zdroj: FB / Slovenská mafia
Zdroj: TASR /– Františšek Iván
Zdroj: TASR / František Iván
Zdroj: TASR / František Iván
navigate_before
navigate_next