Regióny Trenčín Bánovce nad Bebravou

Mesto Bánovce nad Bebravou ušetrilo financie za zimnú údržbu

Ilustračná foto: TASR / Oliver Ondráš

 BÁNOVCE NAD BEBRAVOU – Mesto Bánovce nad Bebravou usporilo na zabezpečení zimnej údržby, ako i následnom čistení ciest a chodníkov približne 32.500 eur. Nižšie náklady za uplynulú zimnú sezónu dosiahlo zmenami v pláne údržby. Informovala o tom radnica v tlačovej správe.

 

Samospráva pristúpila k vypracovaniu úplne nového plánu zimnej údržby. “V rámci neho sú nevyhnutné investície do techniky kompenzované technologickými zmenami v systéme údržby, úsporou pri nákupe posypového materiálu, nákladmi na následné čistenie mesta a tiež minimalizovaním ekologických dopadov,” spresnila radnica.

Na posyp ciest a chodníkov v zime použili v meste certifikovanú soľ a chlorid horečnatý. Odstránením kameninovej drte predišlo mesto vzniku rôznych poškodení osobných vozidiel, znížilo prašnosť a najmä náklady na následné vyzametanie komunikácií po zime a množstvo odpadu. “V zimnej sezóne 2017/2018 pri použití starých technológií a bez rozšírenej zodpovednosti sa na zimnú údržbu spotrebovalo 70 ton posypovej soli a 350 ton štrku. V nasledovnej zimnej sezóne 2019/2020 sa spotrebovalo 120 ton certifikovanej soli a nula ton štrku. Mesto obstaralo navyše 50 ton soli a zároveň ušetrilo 350 ton štrku. Vo finančnom vyjadrení predstavuje úspora len na nákupe materiálu približne 2500 eur,” uviedol Róbert Baran, riaditeľ spoločnosti Tedos, ktorá v meste zabezpečuje zimnú údržbu.

V jarnom období sa podľa štatistík vývoja odpadu z čistenia ulíc znížilo množstvo vytvoreného odpadu z jarného upratovania o približne 200 ton. Mesto ušetrilo verejné zdroje za skládkovanie odpadu vo výške približne 10.000 eur a úspora zo samotného zametania predstavuje približne 20.000 eur. Celková úspora pre rozpočet mesta tak predstavuje približne 32.500 eur vo vzťahu k množstvu posypu, ktorý sa na cesty a chodníky nevyviezol.