Mesto Handlová chce obstarať autobusy bez emisií

HANDLOVÁ – Samospráva Handlovej chce obstarať autobusy bez emisií. Ich kúpu bude financovať z Fondu na spravodlivú transformáciu, ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) jej schválilo žiadosť o nenávratný finančný príspevok vo výške 1,73 milióna eur. Informovala o tom primátorka Silvia Grúberová.

“Mesto chce z hľadiska udržateľnosti mestskej hromadnej dopravy (MHD) zabezpečiť autobusy spĺňajúce prísne kritériá elektromobility,” skonštatovala pred časom hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.

Radnica preto podľa nej podala žiadosť v rámci výzvy na podporu v oblasti verejnej osobnej dopravy, v rámci ktorej sú oprávnenými výdavkami nákup autobusov s alternatívnym pohonom, vybudovanie nabíjacích staníc či zavedenie dopravných systémov do autobusov bez spolufinancovania z rozpočtu mesta.

MIRRI mestu schválilo NFP vo výške 1.736.270,70 eura, v rovnakej výške sú i celkové oprávnené výdavky projektu. Grúberová ozrejmila, že mesto ešte čaká podpis zmluvy o NFP, po ňom začne s implementáciou projektu.

Samospráva má okrem podpory elektromobility v pláne zrealizovať i ďalší projekt v oblasti dopravy. Počíta s výstavbou autobusovej stanice. V úprave rozpočtu vyčlenila prostriedky na nákup pozemkov pod budúcou stanicou.

Prevádzkovateľom MHD v Handlovej je mestská spoločnosť Hater-Handlová.

Viac o téme: autobus, emisie

Súvisiace články