Regióny Trenčín Myjava

Na mieste myjavského nemocničného lesoparku bude možné stavať rodinné domy

Ilustračná fotografia, Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

MYJAVA – Mesto Myjava umožní výstavbu rodinných domov na mieste terajšieho lesoparku pri nemocnici napriek mohutnej petícii proti výstavbe. Vzniknúť tu môže približne štyridsať stavebných pozemkov. Zmenu územného plánu v prospech individuálnej bytovej výstavby odhlasovali vo štvrtok všetci prítomní poslanci mestského zastupiteľstva. Petíciu proti výstavbe v tomto území, pod ktorou bolo viac ako 3 000 podpisov, prerokovali a zobrali na vedomie. Rovnako aj ďalšiu petíciu za umožnenie výstavby, pod ktorou bolo vyše tisíc podpisov.

 

Dana Ševčíková z občianskeho združenia Klub ochrancov zelene poslancom na rokovaní mestského zastupiteľstva pripomenula, že 3,5 hektárový park s viac ako päťdesiatročnými stromami priaznivo ovplyvňuje biodiverzitu mesta, jeho klímu a zadržiava zrážkové vody. „Je mi ľúto, že neviete nájsť spoločenské využitie pre tento priestor, ktorý by mohol slúžiť pre občanov na stretávanie, relax, pre pokojné a príjemné aktivity. Je to škoda, na lesík budete len spomínať,“ prezentovala stanovisko signatárov petície za zachovanie parku.

Primátor Pavel Halabrín pripomenul, že z viac ako 3 000 signatárov petície proti výstavbe pri nemocnici je len 47 percent obyvateľov Myjavy. Spochybnil aj informácie o výrube všetkých stromov v území. Podľa neho je v lesoparku 1 366 drevín, ich spoločenská hodnota bola určená na takmer 1,8 milióna eur. Zhruba štvrtiny stromov sa podľa neho výstavba domov nijako nedotkne, pre potreby infraštruktúry bude potrebné vyrúbať 227 stromov a vyše 650 metrov štvorcových kríkov. Halabrín zdôraznil, že zmeny a doplnky územného plánu sa pripravovali dlhú dobu, vyjadrovalo sa k ním 47 orgánov a organizácií a všetky ich pripomienky boli akceptované.

Myjavská nemocnica bola postavená približne v polovici minulého storočia. Vysadený bol pri nej park, ale aj ovocný sad, z ktorého bolo dodávané ovocie pacientom. Momentálne sú staré stromy bez odbornej starostlivosti v pomerne zlom stave.