Regióny Trenčín

Na vrchole Magury vyrastie vyhliadková veža

Na vrchole Magury vybudujú vyhliadkovú vežu. ZDROJ: wikipedia

PORUBA – Trenčiansky samosprávny kraj vybuduje na vrchole Magury vyhliadkovú vežu. S iniciatívou výstavby objektu prišli zástupcovia obce Poruba v okrese Prievidza. Dodávateľa prác hľadá krajská samospráva cez verejnú súťaž, náklady na výstavbu veže odhadla na takmer 620 000 eur.

 

Vyhliadkovú vežu chce Trenčiansky samosprávny kraj vybudovať v blízkosti vrcholového  triangulačného bodu kóty Magura v nadmorskej výške 1 141 metrov, v pohorí Strážovské vrchy, v podcelku Malá Magura, vo vzdialenosti približne 6,5 kilometra severozápadne od obce Poruba, priblížili vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.

Veža má stáť na pozemku vo vlastníctve štátu, ktorý spravujú Lesy SR, a na území v prvom stupni ochrany. Pôjde o samostatne stojaci objekt založený na hĺbkových základoch – mikropilótach. Nosnú časť bude tvoriť prútová konštrukcia z lepeného lamelového dreva – smreku. Pôdorys objektu bude štvorcový s rozmerom 5,78 krát 5,78 metra. Konštrukcia veže je po výške delená na päť úrovní konštrukčnej výšky 4,50 metra. Najvyšší bod stanovej strechy je vo výške 27,70 metra. Na najvyššej úrovni navrhol Trenčiansky samosprávny kraj vyhliadkovú plošinu vybavenú dvomi vyhliadkovými ďalekohľadmi a informačným systémom.

Náklady na výstavbu stavby kraj odhadol na 619 127,49 eura bez dane z pridanej hodnoty. Ako kritérium pre výber víťaza súťaže určil najnižšiu ponúknutú cenu. Investíciu chce financovať z Operačného programu Slovensko. S výstavbou plánuje začať na jar budúceho roka.

“Zámer výstavby vyhliadkovej veže na vrchole Magury vznikol ešte v roku 2012,” spomenul pred časom starosta Poruby Tomáš Tóth, ktorý myšlienku vybudovania podľa svojich slov oživil v roku 2020. “Bolo potrebné kompletne prepracovať projektovú dokumentáciu v súlade s platnými technickými normami a doriešiť legislatívny rámec pre povolenie stavby,” ozrejmil Tóth.

Výstavbou vyhliadkovej veže sleduje Trenčiansky samosprávny kraj podporu turizmu a snahu priblížiť obyvateľom kraja krásy regiónu či prilákať do prírody rodiny s deťmi, skonštatovala manažérka projektu Martina Brišková.