Regióny Trenčín Nové Mesto nad Váhom

Najvyšší kontrolný úrad skontrolovať hospodárenie trenčianskych obcí. Našli viaceré závažné nedostatky

Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR kontroloval hospodárenie s verejnými financiami v obci Lúka v okrese Nové Mesto nad Váhom a v Obecnej vodohospodárskej spoločnosti Šáchor. Kontrola zistila závažné nedostatky, ktoré postúpila orgánom činným v trestnom konaní pre podozrenie z trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. NKÚ aj v súvislosti s kontrolou žiada legislatívnu zmenu, ktorá by podobným prípadom v budúcnosti zamedzila. TASR o tom informoval hovorca NKÚ Marek Papajčík.

 

NKÚ tvrdí, že štatutár obce Lúka „uzatváral zmluvy bez finančnej kontroly, teda kontroly krytia vznikajúcich nákladov, obec postupovala nehospodárne a porušila viaceré právne normy“. Záujmy obce neboli podľa úradu dostatočne chránené a na ochranu obecného majetku neboli využité všetky právne prostriedky. Ako príklad uvádza rekonštrukciu obecného vodovodu, ktorý začala obec využívať viac než rok po prevzatí. V prípade prenájmu priestorov bufetu sa zase potvrdilo, že obec neúčtovala sankčný úrok za nezaplatenie nájomného a napriek meškaniu platieb neodstúpila od zmluvy.

Vo svojom stanovisku kontrolóri demonštrujú taktiež príklad prenajímania obecného majetku obecnému poslancovi bezodplatne a prenájom lesných pozemkov a uzatvárania zmluvy bez prerokovania so zastupiteľstvom. „Dochádzalo tak k porušeniam zákona o majetku obce, podľa ktorého orgány obce sú povinné majetok obce zveľaďovať, chrániť a zhodnocovať, pričom sú povinné najmä majetok udržiavať a užívať,“ dodáva NKÚ.

Rizikové pozmeňovanie

Počas tohto obdobia uzatvorila obec so spoločnosťou Coca-Cola HBC Slovenská republika, s.r.o., zmluvu o predaji pozemkov a následne zmluvu o zriadení vecného bremena, avšak opäť bez prerokovania obecným zastupiteľstvom. „Pri predaji ďalšieho pozemku obce bol zistený nesúlad s tvrdením o súhlase obecného zastupiteľstva, čo kontrolóri vyhodnotili ako rizikové z dôvodu možného pozmeňovania verejnej listiny.“

NKÚ taktiež zistil viaceré porušenia zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Kontrolóri NKÚ SR potvrdili duplicitné výdavky na chodník, poskytnutie desaťtisícovej dotácie v rozpore so všeobecne záväzným nariadením o dotáciách a so zákonom. V stanovisku sa spomína taktiež prenájom pozemkov, ktoré neboli vo vlastníctve obce, čo je bezdôvodné obohatenie obce samotnej i nájomcu. Problém mala mať obec aj so zatepľovaním a výmenou okien základnej školy, keď malo dôjsť k nedostatkom v procesoch verejného obstarávania a účtovným chybám. Taktiež pri realizácii projektu výstavby kanalizácie a čističky odpadových vôd malo dochádzať k neskorej fakturácii.

Porušenie zákona

Obchodná spoločnosť Šáchor, ktorá združuje aj finančné prostriedky obcí Lúka a Modrovka, mala taktiež viacero nedostatkov a porušení zákona. Orgánmi tejto spoločnosti boli valné zhromaždenie spoločníkov a dvaja konatelia, ktorými však boli „v rozpore so zákonom o obecnom zriadení poslanci a nie starostovia ako štatutári obcí“, tvrdí NKÚ. Spoločnosť, ktorej po roku 2017 klesli tržby o 75,5 percenta nemala zriadené webové sídlo a nezverejňovala niektoré zmluvy a povinné informácie o faktúrach a objednávkach. To je podľa NKÚ porušenie zákona o slobodnom prístupe k informáciám, zatiaľ čo jej nezverejnenie k dodatku k zmluve v profile verejného obstarávateľa je zase porušenie zákona o verejnom obstarávaní.

Kontrola taktiež zistila chyby pri inventarizácii, nezaplatení dane z motorových vozidiel, vyňatí preukázaných nutných vedľajších výdavkov z nároku zamestnancov na cestovné, nesprávne nárokovanie si daňových úľav, čo vyústilo do polovičnej dani z príjmu. NKÚ vo svojej správe taktiež spomína chyby pri „účtovaní projektových prác, geodetických prác, nákupe diaľničných známok, parkovného, nákladov na poistné“, a viacero porušení zákona o účtovníctve. NKÚ taktiež spomína neuplatnenie zmluvnej pokuty pri meškaní dodávateľa počas obstarávanie novej čerpacej stanice vody.