Neskutočná drzosť, ale aj obrovská naivita. Mladík pripravil dôverčivú dôchodkyňu o desaťtisíce EUR

TRENČÍN – Kriminálna polícia v Novom Meste nad Váhom v decembri minulého roka  zaznamenala v priebehu jedného dňa dva prípady telefonických podvodov na senioroch. Žiaľ, v jednom prípade boli úspešní a seniorku pripravili takmer o 30.000 €.

 

Ako informuje polícia seniorku oslovila prostredníctvom pevnej linky žena, ktorá sa predstavila ako kuriérka, ktorá najskôr zisťovala, či je doma sama. „Následne uviedla, že jej prinesie balík, lebo mesto práve teraz rozdáva mikulášske balíčky. Po tomto oznámení hovor ukončila. Krátko na to jej volal muž, ktorý sa predstavil ako kpt. Marián Hrubý, povedala jej, že je od polície a vykonáva akciu zameranú proti podvodníkom, ktorí sa predstavujú ako kuriéri. Požiadal ju, aby bola na telefóne a počúvala jeho inštrukcie, lebo práve prebieha policajná akcia, ktorou chcú chytiť podvodníkov, ktorí od starších ľudí lákajú peniaze,“ uvádza polícia. Seniorka mu uverila a postupovala presne podľa inštrukcií falošného policajta.

„Inštruoval ju tak, aby všetku hotovosť a šperky, čo má doma  vložila do igelitky. Tú má následne vyhodiť z okna, ale kvôli vlastnej bezpečnosti sa nemá pozerať z okna. Vystrašená seniorka poslúchla, do igelitky vložila 23.000 € spolu s rôznymi šperkami v hodnote asi 5.000 € a igelitku vyhodila z okna svojho bytu. Vznikla jej škoda predbežne vyčíslená na  28.000 €,“ konštatuje polícia a zároveň dodáva, že intenzívna práca kriminálnej polície v Novom Meste nad Váhom v spolupráci s Odborom kriminálnej polície KR PZ v Trenčíne priniesla ovocie a podarilo sa zistiť páchateľa tohto skutku. „Vyšetrovateľ kriminálnej polície z Nového Mesta nad Váhom  obvinil z pokračovacieho zločinu „Podvod“ 18-ročného mladíka z Komárna. Za tento skutok v zmysle zákona páchateľovi v prípade jeho zistenia a preukázania viny hrozí trest odňatia slobody na tri až desať rokov,“ vyjadrila sa polícia.

 

Mladý podvodník pripravil dôchodkyňu o desaťtisíce EUR. Ilustračné foto. ZDROJ: FB Polícia SR

Cieľom  volaní rôznych podvodníkov je iba jediné – navodiť pocit strachu, stresu a počas chvíľkovej indispozície vylákať a získať peniaze od seniorov. „Intenzívne komunikujte so svojimi staršími príbuznými, aby sa nestali ďalšou obeťou podvodníkov. Povedzte im konkrétne príklady podvodov, ktoré sú bežne podvodníkmi využívané (nehoda rodinného príslušníka, falošný policajt, falošní podomoví obchodníci, falošný pracovník banky a ďalšie). Tvrdenia páchateľov je potrebné okamžite overiť! Zachovajte pokoj, rozvahu a nepodliehajte panike! Ak máte podozrenie na podvodné konanie, neváhajte ihneď kontaktovať políciu na čísle 158. Akékoľvek informácie k páchateľom môžu polícii pomôcť zabrániť ďalšej trestnej činnosti,“ doplnila polícia

Viac o téme: dôchodca, hotovosť, peniaze, podvod, podvodník, trestný čin, väzenie, vyšetrovanie, zlodej

Súvisiace články