Regióny Tvrdošín Trenčín Žilina Banská Štiavnica Dolný Kubín Lučenec

Nočné búrky spôsobili na strednom Slovensku energetickú kalamitu

Zdroj: FB / Polícia SR - Prešovský kraj

ŽILINA – Nočné búrky sprevádzané silným vetrom spôsobili na strednom Slovensku rozsiahlu energetickú kalamitu. V týchto chvíľach je bez dodávky elektriny stále viac ako 75.000 odberných miest. Stredoslovenská distribučná (SSD) má bez napätia takmer 900 trafostaníc. Informoval o tom špecialista externej komunikácie SSD Miroslav Gejdoš s tým, že energetici sú v maximálnom možnom nasadení, no ešte nie je možné odhadnúť, kedy sa im podarí odstrániť jednotlivé poruchy.

 

Na úrovni vysokého napätia riešia elektrikári 46 porúch. Väčšinu z nich spôsobil silný vietor, ktorý vyvracal stĺpy a stromy v blízkosti elektrických vedení. Tie v mnohých prípadoch popretŕhali alebo pozhadzovali vodiče. “Problémy s distribúciou elektriny má množstvo lokalít v Trenčianskom, Žilinskom a Banskobystrickom kraji. Najvážnejšie je to v okresoch Prievidza, Dolný Kubín, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Banská Bystrica, Brezno, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica a Lučenec,” priblížil Gejdoš.

Ako dodal, poruchy sú také rozsiahle a početné, že v mnohých prípadoch prebieha ešte len ich presná identifikácia. Zdôraznil, že v tomto smere je najväčšou prekážkou hornatý terén a dlhé lesné prieseky v ťažko prístupných oblastiach. “Obnovovanie dodávky elektriny bude prebiehať podľa priority tak, aby sa vyriešili najprv problémy na úrovni vysokého napätia s dosahom na najviac obývané oblasti. Poruchy na úrovni nízkeho napätia, prípadne záhradkárske, chatové a rekreačné oblasti sa dostanú na rad neskôr,” vysvetlil.

Spoločnosť prosí všetkých zasiahnutých odberateľov o pochopenie a trpezlivosť. Zároveň ich žiada, aby nepreťažovali poruchovú linku a volali na ňu len v nevyhnutných prípadoch, teda pri ohrození života, zdravia alebo majetku.