Ocenenia za rozvoj baníctva si prevzali ďalšie dve osobnosti

HANDLOVÁ – Plakety za rozvoj baníctva na hornej Nitre si v piatok prevzali ďalšie dve osobnosti. Jozef Javurek a Jozef Škrobák tak doplnili ďalších viac ako 30 osobností, ktoré každoročne dostávajú ocenenia pri príležitosti Regionálnych osláv Dňa baníkov.

 

Javurek nastúpil do Bane Handlová v decembri 1964 ako banský elektrikár, o päť rokov neskôr sa stal členom banskej záchrannej služby. V handlovskej bani pracoval na viacerých pozíciách, v rokoch 1985 až 1990 zastával funkciu vedúceho Závodnej banskej záchrannej stanice Bane Handlová, neskôr sa jeho pôsobiskom stala Hlavná banská záchranná stanica v Prievidzi.

Prispel k zvýšeniu bezpečnosti banskej prevádzky ako člen výskumného tímu zameraného na aplikovanie kvapalného dusíka pri likvidácii požiarov a na používanie špeciálnych materiálov pri protipožiarnej prevencii. Je nositeľom dvoch ocenení rezortu hospodárstva.

Za svoje celoživotné povolanie si zvolil banícku profesiu i Škrobák, keď v roku 1977 začal pracovať v podzemí Bane Cigeľ. Prešiel mnohými produktívnymi pracoviskami, na ktorých získal bohaté odborné a organizačné schopnosti. Neskôr sa stal predsedom Združenia základných organizácií baníckeho odborového zväzu pri spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza.

V rokoch 2007 až 2020 sa na poste predsedu Odborového zväzu Pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu angažoval v riešení sociálnych otázok baníkov. S jeho menom sa spája zákon o osobitnom príspevku baníkom a zákon o kompenzačnom príspevku baníkom.

Viac o téme: bane, baníctvo, ocenenie, osobnosti

Súvisiace články