Regióny Trenčín

Partizánske nesúhlasí s rušením ambulantnej pohotovosti

Partizánske nesúhlasí s plánovaným rušením ambulantnej pohotovosti. Ilustračné foto. ZDROJ: NitraDen.sk

PARTIZÁNSKE – Samospráva Partizánskeho nesúhlasí s plánovaným zrušením miestneho pevného bodu ambulantnej pohotovostnej služby pre deti a dorast k novembru budúceho roka. Tamojší pediatri prejavili záujem slúžiť v nej. Uviedol to primátor Jozef Božik v nadväznosti na rokovania s miestnymi lekármi.
 

“Spádová oblasť pohotovosti je viac ako 60.000 obyvateľov. Pediatri i prevádzkovateľ majú záujem ju prevádzkovať,” vyhlásil Božik. Zrušenie ambulantných pohotovostných služieb podľa neho mesto kategoricky odmieta i v nadväznosti na plánové zrušenie pôrodnice a neonatologického oddelenia v nemocnici, proti ktorému mesto rovnako bojuje. “Nemôžeme sa stále prikrývať slovom reforma, keď niečo likvidujeme a rušíme. Za 20 rokov tento štát a táto vláda neurobili nič pre to, aby sme dokázali systematicky pracovať s ľuďmi tak, aby sme lákali ľudí do regiónov,” tvrdí.

Mesto je pripravené finančne sa podieľať na prevádzke APS, polovicu financií by mohol dať i Trenčiansky samosprávny kraj, dodal Božik.
Na území kraja majú zostať po novom tri pevné body ambulantnej pohotovostnej služby, v okresoch Prievidza, Trenčín a Považská Bystrica.

“Zrušenie ambulancií detských ambulantných pohotovostných služieb v šiestich okresoch výrazne zhorší dostupnosť zdravotnej starostlivosti a ohrozí aj fungovanie zvyšných troch pohotovostných ambulancií pre deti a dorast, keďže dôjde k ich preťaženiu z dôvodu výrazného nárastu počtu detských pacientov,” uviedla hovorkyňa trenčianskeho kraja Lenka Kukučková.

Zásadné výhrady má kraj podľa nej i k smerovaniu pacientov, ktoré prezentuje Ministerstvo zdravotníctva SR.
Lekári už teraz podľa Kukučkovej odmietajú slúžiť paradoxne na týchto pevných bodoch, ktoré by mali v budúcnosti zostať zachované. Ako príklad uviedla Trenčín, kde majú mať lekári výhrady voči pacientom, ktorí prichádzajú z neobsadených bodov APS v Bánovciach nad Bebravou a Púchove.
Ambulantné pohotovostné služby  v Trenčianskom kraji sú každý deň zabezpečené na každom jednom fungujúcom pevnom bode lekármi pediatrami a sestrami s príslušným vzdelaním. Kukučková upozornila, že kraj rovnako zaznamenáva deficit pediatrov, na riešenie podľa nej apeluje už viac ako desať rokov. Rezort by mal podľa jej vyjadrenia hľadať systémové riešenia v podobe motivácie mladých lekárov či prehodnotenia a obmedzenia starostlivosti o pacientov výlučne do 18 rokov a 364 dní.

“Trenčiansky kraj bude vyvíjať maximálne úsilie, aby zachoval čo najväčší počet fungujúcich existujúcich pevných bodov ambulantných pohotovostných služieb pre deti a dorast,” vyhlásila Kukučková. Navrhovať bude podľa nej aj alternatívne formy poskytovania ambulantných pohotovostných služieb pre deti a dorast, a to v skrátenom režime (do 18.00 h, respektíve do 20.00 h), prípadne prevádzkovanie ambulancie ambulantných pohotovostných služieb pre deti a dorast počas víkendov a sviatkov v regiónoch so zlou geografickou dostupnosťou.

Ambulantné pohotovosti pre deti aj dospelých majú po novom fungovať už len do 20.00 h. Zmena by mohla podľa ministerstva zdravotníctva prísť v septembri alebo od začiatku budúceho roka. Sieť detských pohotovostí sa má v troch fázach tiež zredukovať. Ministerstvo to okrem iného odôvodňuje nedostatkom a preťaženosťou primárnych pediatrov.