Regióny Trenčín Bánovce nad Bebravou Top

Peter Sagan príde na majstrovstvá Slovenska až v sobotu. Strážený bude ako prezident

Slovenský cyklista Peter Sagan na trati časovky Tour de France 2020. Zdroj: twitter / petersagan.com

BÁNOVCE NAD BEBRAVOU – Trojnásobný majster sveta, sedemnásobný víťaz bodovacej súťaže na Tour de France a aktuálny triumfátor bodovačky na Giro d´Italia Peter Sagan (31) príde do Bánoviec nad Bebravou na Spoločné majstrovstvá Česka a Slovenska až v sobotu. Ale žiadne veľké spoločenské aktivity z jeho strany nečakajte.

 

Žilinčan totiž dostal od svojho tímu Bora Hansgroge zákaz zúčastniť sa spoločnej tlačovej konferencie pred pretekmi. “Veľmi radi by sme mu pripravili program s fanúšikmi, ale vzhľadom na stále neistú situáciu ohľadom pandémie a nariadenia tímových manažérov o dodržaní “bubliny” kvôli štartu na Tour de France, predpokladám, že okrem rodinného programu sa zúčastní len čisto nedeľných pretekov,” povedala Veronika Palušová z organizačného výboru Slovenského zväzu cyklistiky.

Doplnila ju Karin Kubíková, PR a média manažérka šampionátu. Peter Sagan príde spolu so svojím tímom krátko pred hlavnými pretekmi a hneď po nich odíde. Saganovu neúčasť na tlačovej konferencii nám potvrdil jeho mediálny tím a je definitívna.”

Zaujímalo nás, či bude mať Sagan nejaké spoločenské aktivity aspoň po skončení pretekov. “O jeho osobnom programe nemáme konkrétne informácie, tešíme sa, že Peter spolu s bratom prijal pozvanie na šampionát, že bude súčasťou majstrovského sviatku a napriek tomu, že o týždeň odchádza na vrcholové preteky, ľudia si užijú cyklistický zážitok nielen s ním, ale aj s ďalšími cyklistickými esami. Každý rok je to nezabudnuteľný zážitok vidieť všetky európske tímy pokope,”  dodala Kubíková.

 

Slovenský cyklista Peter Sagan oslavuje v cieli víťazstvo v 10. etape pretekov Giro d’Italia 2021. FOTO TASR/AP

 

Okrem Petra Sagana sa fanúšikovia cyklistiky môžu tešiť aj na jeho brata Juraja, Erika Bašku, Zdeňka Štybara, Petra Vakoča alebo Romana Kreuzigera. Okruh pretekov s hromadným štartom kategórie ELITE meria 32,5 km (Bánovce, Dežerice, Horňany, Bobot, Motešice, Krásna Ves, Timoradza, Podlužany, Bánovce) a jazdci ho absolvujú sedemkrát, čiže spolu to bude 227,5 kilometrov s prevýšením 1 900 výškových metrov. Podľa Erika Bašku budú preteky zaujímavé, aj keď na trase nie sú žiadne výrazné stúpania. “Trať je super, myslím si, že nám všetkým trom z Bory vyhovuje. Je to rovinatejšia trať, 1900 nastúpaných metrov na 230 km. Veľa bude závisieť od toho, ako silný bude fúkať vietor. Bol som si to pozrieť, na veľa miestach je to veľmi otvorené. Niekedy to býva na rovine a na vetre ťažšie ako v kopcoch,” povedal Baška.

 

 

Výsledky šampionátu môžu prehovoriť do nominácie na olympijské hry v Tokiu. Slovensko si vybojovalo dve miestenky v pretekoch s hromadným štartom a jednu v časovke s tým, že pretekár, ktorý pôjde jazdu proti chronometru, musí ísť aj cestné preteky. Jedno miesto má isté Peter Sagan. “Druhý účastník bude nominovaný z ´longlistu´, ktorý sme už oznámili Slovenskému olympijskému a športovému výboru, po spoločných majstrovstvách. Podľa profilu a podľa dĺžky olympijskej trate sa najviac uvažuje o Jurajovi Saganovi. Pokiaľ by nemal výkonnosť alebo nebol zdravotne fit, pôjde ten, ktorý presvedčí športového riaditeľa elite kategórie na spoločných majstrovstvách Jána Valacha. Po šampionáte by mal oznámiť druhé meno a to by mala byť už definitívna nominácia,” uviedol Privara.