Regióny Trenčín Považská Bystrica

Počasie trápi obyvateľov: MIMORIADNU situáciu vyhlásilo viacero obcí! Varujú aj meteorológovia

Ilustračné foto ZDROJ: Dhz Valaska Belá

BRVNIŠTE – Viaceré obce na Slovensku vyhlásili v súvislosti so štvrtkovou (21. 12.) zrážkovou činnosťou a topiacim sa snehom stupne povodňovej aktivity. V Brvništi v okrese Považská Bystrica a Tupej v okrese Levice vyhlásili i mimoriadnu situáciu. TASR o tom v piatok informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.

Rezort vnútra evidoval tri vyhlásené tretie stupne povodňovej aktivity, a to v Diviackej Novej Vsi (okres Prievidza), Brvništi a Tupej. V obci Horovce (okres Púchov) vyhlásili druhý stupeň povodňovej aktivity, konkretizoval tlačový odbor. V Brvništi a Tupej bola okrem tretieho stupňa povodňovej aktivity podľa neho vyhlásená i mimoriadna situácia.

“V týchto lokalitách dochádzalo k vyliatiu miestnych potokov a vyplavovaniu nánosov bahna na cesty a pozemky,” priblížil rezort. V rámci záchranných a zabezpečovacích prác obce podľa neho zabezpečovali najmä odčerpávanie vody, odstraňovanie prekážok vo vodných tokoch, čistenie odtokových kanálov a rigolov a podobne.

V Brvništi platí druhý stupeň povodňovej aktivity

Starostka Brvnišťa Dagmar Mikudíková pre TASR uviedla, že v Brvništi platí druhý stupeň povodňovej aktivity. V obci sa podľa nej vylial miestny potok, zobralo tam i časť cesty, voda zaliala kotolňu v miestnej škole a viacerým obyvateľom i pivnice. Obec i obyvatelia čiastočne odstránili následky povodne, výmole na ceste sčasti opravili. Situáciu samospráva naďalej monitoruje, dodala Mikudíková.

Následky povodne, ktorú spôsobil vyliaty potok v miestnej časti Vrbany, zase likvidovali dobrovoľní hasiči z Diviackej Novej Vsi, ako i zamestnanci obce. Samospráva o 12.00 h odvolala druhý stupeň povodňovej aktivity, uviedol pre TASR starosta Ivan Kohút.

Pred povodňami varujú aj meteorológovia výstrahami 1. a 2. stupňa Zdroj: SHMÚ

Meteorológovia varujú tiež pred povodňami

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje v niektorých oblastiach Slovenska na možný výskyt povodne. Vydal výstrahy prvého a druhého stupňa, informuje o tom na svojom webe. Druhý stupeň výstrahy platí v okresoch Skalica, Turčianske Teplice, Zlaté Moravce, Topoľčany, Partizánske Bánovce nad Bebravou, Levice-západ, Levice-východ a Prievidza. Rovnako tiež pre Žarnovicu, Banskú Štiavnicu, Žiar nad Hronom, Zvolen, Detvu, Veľký Krtíš, Krupinu, Lučenec a Michalovce. V okresoch Senica, Martin, Nové Zámky-sever, Nitra, Banská Bystrica, Brezno, Poltár a Trebišov bez Roňavy platí prvý stupeň výstrahy pred povodňami.