Regióny Trenčín Top

POLICAJTI PROSIA O POMOC Krádež vzácnych stromov, ktorým hrozí vyhynutie

Na pomoc si zavolali aj políciu. Zdroj: FB / Ovocny strom

MORAVSKÉ LIESKOVÉ – Radosť z pokladu, ktorý sa im podarilo po niekoľkých rokoch úsilia zohnať, vystriedal smútok. Reč je pestovateľoch stromčekov z Moravského Lieskového, ktorým nedávno niekto ukradol desiatky drevín. Niektoré mali pre nich nevyčísliteľnú hodnotu a boja sa, že by ich už nemuseli opäť nájsť a zaobstarať. Dôvod je jednoduchý – ich genofond postupne vymiera. Vo veci sa v súčasnosti angažuje aj trenčianska polícia, ktorá má na ľudí dôležitú prosbu – žiadajú ich, aby im pomohli dolapiť zlodeja, ktorí sa ulakomil na čerstvo vysadené stromčeky. 

 

Všetko to podľa Ľudovíta Vašša z projektu Ovocná škôlka Biele Karpaty začalo v stredu 14. apríla. Po práci opustili priestory sadu a všetko zabezpečili tak, ako vždy – skontrolovali priestor, zamkli plot a odišli. Keďže nasledujúci deň pršalo, rozhodli sa, že sa naspäť vrátia až v piatok 16. apríla. A už keď prichádzali k sadu, vedeli, že je zle. “Videli sme, že je poškodený plot a stromy, ktoré sme nedávno vysadili, boli odcudzené. Hneď sme začali rátať škody. Ani nás tak nemrzelo, že nám zmizlo 140 stromčekov, ale skôr to, že sme prišli o niektoré vzácne historické odrody ovocných drevín, ktoré sme v tom čase uchovávali a rozmnožovali a tak sa snažíme ich zachovať aj pre ďalšie generácie,” vysvetlil Vašš s tým, že finančná škoda nie je až taká veľká, hýbe sa okolo 1500 eur. Skôr ich trápi spoločenská škoda ukradnutých vzácnych odrôd, najmä jabloní a hrušiek. Ide napríklad o odrody Renete de floaris, Kasselska reneta, Miešanska jazerá, Miešanka 1920, Homôlka Guga, Rúžová štrúdlovka, Kardinál zimný, a podobne.

K niektorým z týchto odrôd sa už dá len ťažko dostať, pre nás sú dôležité aj z dôvodu, že sme sa “narobili” pri ich hľadaní, zbieraní, mapovaní Slovenska, Moravy a Čiech, až následne sa nám ich podarilo vysadiť. Bol to výsledok niekoľkoročnej práce objavovania daných odrôd,” dodal s tým, že dokopy im zmizlo zhruba 90 odrôd. Niektoré mali štítky, iné nie. Spolu zlodeji ukradli 140 kusov mladých stromčekov. “Ak by ste náhodou poznali výsadbu týchto stromov, prosíme vás o upozornenie. Odcudzili nám 30 ks stromov jablone/hrušky cca 1,5 m vysokých s vytlačeným štítkom, 60 ks cca 1 m s rukou písaným štítkom, 50 ks podpníkov hrušiek zaštepených modrou gumičkou bez štítku,” píšu na sociálnej sieti. Podľa slov Vašša sa k 60 odrodám ešte stále vedia dopátrať, horšie to bude u zhruba 30 odrôd. “Pri nich to bude problematické, v niektorých prípadoch až nemožné,” upozornil Vašš s tým, že v záchrane odrôd je už 5 minút po dvanástej. A to aj v prípade živočíchov. Poukazuje najmä na to, že v Európe 90 percent druhov motýlov vyhynulo oproti roku 1910.

 

Po nájazde zlodejov ostali pestovateľom len oči pre plač. Zdroj: FB / Ovocný strom

Súčinnosť polície

Vašš však upozorňuje, že nejde o prvý prípad, kedy im ukradli stromčeky. Stalo sa tak už druhý raz. Pre krádež volali aj políciu, ktorá všetko zadokumentovala a vytvorila zo zločinu zápisnicu. “Pristúpili k tomu veľmi zodpovedne, bol som z toho prekvapený,” povedal s tým, že nemajú najmenšie tušenie, kto by za krádežou mohol byť. Ako dodal, ani v okolí neboli zaznamenaná krádeže podobného typu. “So všetkými naokolo tu máme dobré vzťahy, za tie roky, čo tu hospodárime, sme sa nikdy nedostali do konfliktov. Z toho dôvodu si nemyslím, že by išlo o osobný útok. Rovnako si nemyslím, že išlo o organizovanú skupinu,” konštatoval. Poukázal však na to, že stromy sa kradli od nepamäti a inak tomu nie je ani teraz. “Pre zlodejov to je veľmi atraktívne, pretože mladé stromčeky nedávno vysadené sa veľmi jednoducho vytrhnú zo zeme,” poukázal na skúsenosti z praxe.

Trenčianska polícia, pod ktorú prípad z Moravského Lieskového spadá, však nenechala nič na náhodu a prosí ľudí o pomoc. Doteraz sa im prípad krádeže v ovocnej škôlke nepodarilo objasniť a preto prosia ľudí, aby boli obozretní a súčinní v dolapení páchateľa. “Doposiaľ  neznámy páchateľ odcudzil v Moravskom Lieskovom, okr. Nové Mesto nad Váhom celkovo 140 ks rôznych ovocných stromčekov. Akékoľvek informácie, ktoré nám pomôžu nájsť odcudzené ovocné stromčeky a zistiť páchateľa uvedenej krádeže  nám môžete  oznámiť  na známom telefónnom čísle 158,” uvádza polícia s tým, že prípadné tipy, kto za krádežou je, môžu ľudia posielať aj prostredníctvom súkromnej správy na sociálnej sieti Facebook.

 

Zlodeji ukradli cez 90 odrôd, niektoré sú už len ťažko nahraditeľné. Zdroj: FB / Ovocný strom

V čom je projekt zaujímavý?

Vašš založil projekt ovocnej škôlky ešte ako študent na fakulte ekológie a enviromentalistiky vo Zvolene, ešte v roku 2012. “Naša partia priateľov sa začala formovať najskôr pod OZ Pangaea v Novej Bošáci a od roku 2017 už ako spolok Ovocný strom usadený v Moravskom Lieskovom,” konkretizoval. Ide o skupinu pestovateľov, ktorí sa snažia rozšíriť genofondy rôznych drevín. Sad má výmeru 5 hektárov a nachádza sa v ňom zhruba 800 odrôd ovocných stromov. Svoju prácu nazývajú “archeológiou v botanike”, pretože okrem toho, že sú pôdohospodári, tak aj mapujú odrody a množia ich. Svojmu remeslu sa naplno venovali aj na škole – písali o ňom v diplomových prácach.

“Ľudia by najlepšie urobili, kedy stromčeky kupovali iba od pestovateľov, ktorí sa o stromčeky starajú “od mala”. Predajca, ktorí stromčeky ponúka na predaj, ich zvyčajne len odkúpi a predáva ďalej za oveľa vyššie ceny. Väčšina ovocných stromov od predajcov je neznámeho pôvodu, väčšinou z Poľska alebo Srbska a sú vo veľmi slabej kvalite. To sa v ovocných škôlkach nemôže stať, lebo ide o prvopestovateľa daných stromčekov,” vysvetľuje Vašš s tým, že okrem ovocných drevín pestujú aj tie okrasné, ako lipy, javory, a podobne.

Galéria
Zo sadu zmizlo takmer 90 ovocných drevínZdroj: FB / Ovocny strom
Stromčeky, ktoré ukradli, len krátko predtým vysadili. Zdroj: FB / Ovocny strom
Projekt Ovocná škôlka Biele Karpaty vznikol v roku 2012. Zdroj: FB / Ovocny strom
Niektoré odrody sa už nedajú obnoviť. Zdroj: FB / Ovocny strom
Pestovateľom ostali len oči pre plač. Zdroj: FB / Ovocny strom
Na pomoc si zavolali aj políciu. Zdroj: FB / Ovocny strom
Na pomoc si zavolali aj políciu. Zdroj: FB / Ovocny strom
Zlodeji ukradli zhruba 140 stromov. Zdroj: FB / Ovocny strom
Zlodeji ukradli zhruba 140 stromov. Zdroj: FB / Ovocny strom
Ľudovít Vašš netušú, kto je za krádežou. Zdroj: FB / Ovocny strom
Pri obnove niektorých odrôd sme už podľa Vašša 5 minút po dvanástejZdroj: FB / Ovocny strom
Nejde o prvý prípad, kedy im ukradli stromčeky. Zdroj: FB / Ovocny strom
Zdroj: FB / Ovocny strom
Zdroj: FB / Ovocny strom
navigate_before
navigate_next