Regióny Trenčín Prievidza

Polícia zastavila stíhanie vo veci údajného týrania klientov v zariadení pre seniorov v Prievidzi

Ilustračný obrázok, Zdroj: pixabay.com

PRIEVIDZA – Polícia zastavila trestné stíhanie vo veci údajného týrania klientov v Zariadení pre seniorov v Prievidzi. Orgány činné v trestnom konaní preverovali medializované informácie z marca a apríla minulého roka. Tie vyústili i do kontrol Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR či Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím.

 

“Po začatí trestného stíhania bolo preverované každé jedno tvrdenie uvedené v príspevku na sociálnej sieti z 2. apríla 2020, zároveň boli počas vyšetrovania preverované aj ďalšie okolnosti, ktoré boli dodatočne oznamované,” uviedla  trenčianska krajská policajná hovorkyňa Danka Adámiková.

Voči uzneseniu vyšetrovateľa bola podaná na Okresnú prokuratúru v Prievidzi sťažnosť, prokurátorka ju po preskúmaní uznesenia ako nedôvodnú zamietla, doplnil hovorca Krajskej prokuratúry Trenčín Marián Sipavý.

Trestné stíhanie začala polícia ešte vlani v máji, a to na základe viacerých podnetov. Na orgány činné v trestnom konaní sa obrátila okrem riaditeľa Zariadení pre seniorov v Prievidzi Richarda Fodora aj komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská.

Fodor zdôraznil, že vždy trval na tom, aby sa údajne zlé zaobchádzanie s klientmi v zariadení riadne vyšetrilo. “Boli sme otvorení každej dôslednej kontrole a nebáli sme sa ani vyšetrovaniu zo strany polície. V mojich tvrdeniach som sa vždy držal faktov a poukazoval na to, že informácie, ktoré sa šírili predovšetkým cez sociálne siete, sú nepravdivé. K týraniu v Zariadení pre seniorov nedochádzalo,” ozrejmil riaditeľ zariadenia.

To podľa neho šírením dezinformácií na sociálnych sieťach utrpelo na svojej povesti a zastavenie stíhania môže dopomôcť k definitívnemu upokojeniu celej situácie

Vlani vykonali kompetentné orgány kontroly, ktoré odhalili viaceré nedostatky. Mesto preto s cieľom zlepšenia a skvalitnenia poskytovaných služieb dalo vypracovať audit odbornou spoločnosťou z oblasti sociálnych služieb. “Jeho cieľom bolo objektívne posúdiť stav v zariadení a navrhnúť opatrenia na skvalitnenie poskytovania sociálnych služieb,” dodala primátorka Katarína Macháčková.