Regióny Trenčín Považská Bystrica Púchov

Primátor Považskej Bystrice bude poberať len základný plat, v susednom Púchove zriadili transparentný účet

Zdroj: pixabay.com

POVAŽSKÁ BYSTRICA/PÚCHOV – Primátor Považskej Bystrice Karol Janas sa rozhodol nasledovať príklad niektorých svojich kolegov a počas koronavírusovej krízy bude poberať len základný plat. V susednom Púchove zriadili transparentný účet, na ktorý mieni primátorka Katarína Heneková poukazovať časť zo svojej mzdy. Presnú sumu nešpecifikovala a na transparentnom účte, ktorý mesto zriadilo 26. marca, zatiaľ nie je zaznamenaný žiaden vklad.

 

Karol Janas patrí k najlepšie zarábajúcim primátorom na Slovensku, aktuálne jeho plat predstavuje 5 259 eur v hrubom vďaka tomu, že mu zákonom garantovanú mzdu poslanci navýšili o 50 percent. Dočasne sa však rozhodol poberať len základný plat vo výške 3 506 eur. “Celý ten rozdiel venujem na pomoc ľuďom, ktorých koronavírusová kríza zasiahla. Časť pôjde nemocnici na nákup ochranných prostriedkov a časť poputuje po dohode s riaditeľom nemocnice Igorom Steinerom na podporu rodín so zdravotne hendikepovanými deťmi, ktoré sa teraz ocitli ešte v zložitejšej situácii,” vyhlásil primátor Považskej Bystrice.

Mesačný primátorský plat v susednom Púchove je zhruba o tisícku nižší. Katarína Heneková sa namiesto vzdania 40-percentného navýšenia rozhodla pre iný krok. “Som presvedčená, že som našla riešenie, ktoré bude transparentné a hlavne splní účel, pretože táto pomoc bude adresná a jasne zdokumentovateľná. Zriadila som za mesto Púchov transparentný účet, na ktorý budem každý mesiac v čase tejto krízy presúvať časť zo svojej mzdy,” priblížila svoj návrh primátorka Púchova.

Zriadenie transparentného účtu je podľa Henekovej jedinou preukázateľnou formou zdokladovania skutočne darovanej sumy, ako aj jej skutočného využitia. “Všetci budú mať možnosť presne vidieť, že darované prostriedky boli využité na správny účel. Tým účelom je pomôcť občanom mesta, či už hneď teraz, alebo v čase, keď budeme odstraňovať následky krízy,” dodala Heneková.