Regióny Trenčín Šport Piešťany Top

ROZHOVOR s MIROSLAVOM ŠATANOM: Je možné, že šampionát bude s divákmi

Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

PIEŠŤANY – Už je to viac ako rok, čo slovenská hokejová reprezentácia odohrala svoje posledné zápasy a takmer dva roky od svetového šampionátu v Bratislave a Košiciach. Majstrovstvá sveta 2020 vo Švajčiarku zrušili pre pandémiu koronavírusu, pričom podobne skončili aj ďalšie medzinárodné turnaje na konci minulého roka. Aj keď situácia nie je v športe stále normálna, svetový šampionát v Lotyšsku bude. Slovenskí hokejisti úvodnú prípravu odštartovali v Piešťanoch s takmer úplne novým mužstvom, ale aj s výraznými zmenami v realizačnom tíme. O tom, čo je v reprezentácii nové, čo čaká Slovákov v Lotyšsku a či prídu na šampionát aj hráči z NHL porozprával pre oficiálnu stránku Slovenského hokejového zväzu (SZĽH) hockeyslovakia.sk jeho prezident MIROSLAV ŠATAN (46).

 

Ide o prvý prípravný kemp slovenskej reprezentácie po viac ako roku. S akými plánmi?

– Posledné dva týždne to bolo veľmi aktívne, najmä po príchode Craiga Ramsayho. Dali sme dokopy náš realizačný tím, ktorý sa už zaoberá celou prípravou na majstrovstvá sveta. Teším sa už aj na naše prípravné zápasy, ktorých bude pred šampionátom osem. Bude šanca vidieť nových hráčov, otestovať ich, veď na prvom zraze v Piešťanoch je ich deväť a budem dúfať, že niektorí z týchto mladých hráčov si vybojuje miestenku na majstrovstvá sveta.

Konsolidácia realizačného tímu pokračuje, prišiel Oto Haščák, ktorý bude novým generálnym manažérom. Čo očakávate od jeho príchodu?

– My sme o spolupráci hovorili dlho, už na predchádzajúcich Majstrovstvách sveta sme boli s Haščákom dohodnutí, že nám príde pomôcť. Kvôli covidu však šampionát vo Švajčiarku zrušili, tak sme spoluprácu posunuli na jeseň, no opäť zrušili Nemecky aj Švajčiarsky pohár, celé sa to tak posunulo o rok. Až teraz prišiel čas, kedy si spoluprácu vyskúšame. Meno Oto Haščák samozrejme každý pozná, možno menej ľudí vie, že robí 18 rokov skauta pre tímy NHL, momentálne pre New York Rangers. Má obrovské skúsenosti so sledovaním hráčov, analyzovaním hry, má k dispozícii rôzne počítačové systémy, akými nedisponuje ani náš zväz. Môže si pozrieť každého hráča na svete, jeho štatistiky. S ním získavame skúseného odborníka, ktorý má svoj názor a do pozície generálneho manažéra sa veľmi hodí, čo ukázala už aj naša niekoľkotýždňová spolupráca. Vyskúšame si to aj na svetovom šampionáte a ja verím, že naša spolupráca bude pokračovať dlhšie.

V nominácii na Nemecko je aj Daniil Fominych, rodený Rus, ktorý na Slovensku už nejaký čas pôsobí a minulý rok si vybavil naše občianstvo. Čo vás zaujalo na tomto mladom ruskom útočníkovi?

– My sme ho sledovali už pred dvomi rokmi, ale vtedy ešte nemal vybavené potrebné papiere, čo je už teraz vyriešené. Momentálne hľadáme mladých hráčov, ktorí sa vedia presadiť, ktorí dokážu ponúknutú šancu využiť. Z Nitry máme v reprezentácii veľa hráčov, takže aj on dostane šancu sa presadiť.

 

Prezident SZĽH Miroslav Šatan a tréner slovenských hokejistov Craig Ramsay. Zdroj: TASR / František Iván

Novým asistentom Craiga Ramsayho bude aj Ján Pardavý. Prečo práve on?

Máme skupinu štyroch – piatich mladých trénerov. Pardavý je už niekoľko rokov aj na pozícii hlavného trénera a naša spolupráca v minulosti bola pozitívne hodnotená. Aj preto sme sa rozhodli ísť tým smerom, ktorý už máme otestovaný. Myslím si, že pre majstrovstvá sveta bude pre mužstvo prínosom, aj pre trénera Ramsayho. Prosperovať z toho budú obe strany.

Program prípravných zápasov je už známi. Čakajú nás dvakrát Lotyši, potom dvakrát Nemci, Rakúšania a na záver Česi v Prahe 6. – 7.mája. Do šampionátu, ktorý začína 21. mája, je to relatívne dlhá doba bez zápasu, čo čaká reprezentáciu počas týchto dvoch týždňov?

Tam je dlhšie obdobie bez zápasu, ale máme naplánované, niekde v strede toho obdobia, odohrať tréningový zápas. Od medzinárodnej hokejovej federácii IIHF máme dané, že všetky mužstvá sa musia v Lotyšsku hlásiť päť dní pred šampionátom. Pre nás je to 16. mája. Čakajú nás všetky procesy spojené s covidovou bublinou, ktoré musíme absolvovať. Prvé tri dni je to samoizolácia, kedy hráči budú musieť byť po absolvovaní testov izolovaní na svojich izbách. Samozrejme, aj členovia realizačných tímov. V prípade, že všetko bude v poriadku, môžeme začať s tréningami. Po ďalších dvoch dňoch nás čaká ďalšie testovanie. To je postup, ktorý absolvuje každý, kto sa zúčastní majstrovstiev sveta.

Organizátori v Lotyšsku a ani IIHF ešte neoznámili, či bude v Rige tvrdá bublina ako v NHL, alebo či budú na tribúnach aj diváci. Aké máte aktuálne informácie?

Všetko by sa malo vyriešiť v najbližších dňoch, uvidíme či sa naplnia pozitívne očakávania o divákoch. Procesy rozvoľňovania pomaly prebiehajú, v NHL pomaly púšťajú divákov na štadióny, v KHL je to už bežné. Pri zachovaní všetkých opatrení je možné, že šampionát bude s divákmi.

 

Zľava hokejisti Martin Chovan, Marek Ďaloga a Patrik Koch počas prípravného kempu slovenskej hokejovej reprezentácie. Zdroj: TASR / SZĽH / Andrej Galica

Našim cieľom na šampionáte je štvrťfinále, zaujímavé ale je, že sa tento rok nevypadáva, čo môže ovplyvniť aj jednotlivé nominácie. Budete mať pri záverečnej nominácii snahu dať šancu aj mladým, neskúseným hráčom?

Zatiaľ sme síce neodohrali ešte ani jeden prípravný zápas, ale môžem povedať, že na majstrovstvá sveta zoberieme aj mladých hráčov. Neviem koľko, ani aká mladá bude reprezentácia. Je tu pozitívna vec, že sa nevypadáva, ale aj fakt, že na súpiske môžeme mať až 28 hráčov. Zoberieme preto hráčov aj navyše, aj keby tam mali iba trénovať. Môže to byť dobrý benefit pre mužstvo aj pre hráčov. Treba sa totiž pozerať aj do budúcnosti. Pamätám sa na rok 2011, kedy sa hovorilo, že naša generácia končí, že treba prebudovať tím. Prešlo desať rokov a to prebudovanie nijak výrazne neprebehlo. Trvalo to veľmi dlho, kým naša generácia úplne odišla. My sme pripravení tento krok urobiť výrazne už v tomto roku, aj keby sme mali ustúpiť z výsledkov. Aj keď to neznamená, že pôjdeme na majstrovstvá sveta iba testovať hráčov, ale pokúsime sa o to, čo sa už roky nepodarilo. Postúpiť do štvrťfinále. Nebudeme sa pozerať, koľko má hráč rokov, kde hrá, ale či na to má, aká je jeho výkonnosť.

Ako to bude s hráčmi zo zámoria, z NHL? Základná časť sa posunula pre problémy s covidom. Máte preto už nejaký kontakt s hráčmi, ktorí by mohli prísť na šampionát?  

Do konca základnej časti zostáva ešte asi mesiac. Kým sezóna skončí, budem so všetkými hráčmi hovoriť. Uvidíme, ako sú nastavení, aj pre opatrenia ktoré platia v NHL. Som zvedavý, či by chceli a mohli posilniť reprezentáciu. Musíme pozerať aj na fakt, že okrem šampionátu máme tento rok aj ďalšiu veľkú akciu na konci leta, kedy nás čaká doma mimoriadne dôležitá olympijská kvalifikácia, kde by sme hráčov z NHL chceli mať v tíme.