Regióny Trenčín Ekonomika Púchov Domáca

Šesťtisícová obec bude mať vyššie dane ako Martin alebo Čadca. Starosta musel čeliť ostrej kritike

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BELUŠA – Jedna z najväčších obcí na Slovensku Beluša v okrese Púchov sa rozhodla viac ako dvojnásobne zvýšiť dane z nehnuteľností pre právnické osoby podnikajúce na jej území. Stalo sa tak napriek nevôli miestnych podnikateľov, ktorí prišli svoje výhrady predniesť aj priamo na rokovanie obecného zastupiteľstva. V budúcom roku budú nielen výrobné firmy, ale aj ostatní podnikatelia platiť v Beluši daň z nehnuteľnosti vo výške 4 eurá na meter štvorcový, čo je viac ako zdaňujú podnikateľské stavby samosprávy v Martine, Čadci alebo Dolnom Kubíne.

 

Daňové sadzby pre podnikateľov sa v šesťtisícovej Beluši nemenili už osem rokov. Na obecnom úrade pripravili návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o miestnych daniach, ktorý rozhorčil belušských podnikateľov. „Chápem, že vláda svojím rozdávaním pred voľbami prenáša stále viac nákladov na obce, ale keď si pozrieme výšku daní v okolí, tak ani ich plánované zvýšenie zďaleka nedosahuje to, čo plánujete urobiť tu v Beluši,” vyjadril na rokovaní zastupiteľstva svoju nespokojnosť podnikateľ Michal Martinák, ktorý v minulom volebnom období pôsobil ako obecný poslanec.

Pôvodný návrh VZN dokonca hovoril o zvýšení daňových sadzieb pre podnikateľov z 1,79 eura až na 5 eur, v pripomienkovom konaní prišlo k zníženiu najvyššej sadzby na 4 eurá, avšak aj tá je podľa podnikateľov vysoká. „My chápeme potrebu navyšovať dane, ale malo by sa to robiť s rozumom. Na Slovensku je podnikateľ považovaný za škodnú spoločnosti. Zo štátu vám oznámia, že pošlú menej peňazí a vy reagujete zvýšením daní. Ale nikto sa nás neopýta, kde máme na to zobrať,” povedal na margo nového VZN Andrej Labant podnikajúci v oblasti kamiónovej dopravy.

Belušský starosta Ján Prekop si pred prijatím VZN vypočul kritiku aj ďalších prítomných podnikateľov. „Určite je to nepopulárny krok, ale štát sa zbavuje nákladov, prenáša ich na samosprávy a obec pri tvorbe rozpočtu nemôže ísť do červených čísel,” zdôraznil Prekop, pričom podnikateľom odporučil, aby sa pokúsili získať dodatočné financie prenájmom budov. V súvislosti s rozpočtom upozornil, že Beluša ako jedna z ôsmich obcí na Slovensku prevádzkuje zariadenie opatrovateľskej služby, ktoré poskytuje starostlivosť seniorom.

Žiadosti podnikateľov o stiahnutie návrhu VZN o miestnych daniach z rokovania zostali nevypočuté, poslanci jednohlasne návrh na zvýšenie daňových sadzieb schválili. Výrazne vyššie okrem podnikateľských daní budú od nového roka aj dane zo stavieb na bývanie a bytov. Ich dopad na obyvateľov s trvalým pobytom v Beluši však miestni poslanci po vzore susedného Púchova kompenzovali prijatím zásad na podporu individuálneho bývania.

Beluša v Púchovskom okrese patrí s necelými šiestimi tisíckami obyvateľov do desiatky najväčších obcí na Slovensku. S daňovou sadzbou 4 eurá za meter štvorcový sa však pravdepodobne posunie v roku 2020 do čela vidieckeho rebríčka. Pre porovnanie, Bernolákovo požaduje od podnikateľov 2,10 eura a v Dunajskej Lužnej sa chystajú prijať nové VZN s daňovou sadzbou 1,66 eura za meter štvorcový.