Regióny Trenčín

Škola v Handlovej má defibrilátor vďaka benefičnej akcii

ZŠ Mierové námestie zakúpila z výťažku z benefičnej akcie defibrilátor
ZŠ Mierové námestie zakúpila z výťažku z benefičnej akcie defibrilátor. ZDROJ: Mesto Handlová

HANDLOVÁ – Časť výťažku z druhého ročníka Adventnej benefičnej cukrárne Základná škola na Mierovom námestí v Handlovej využila na zakúpenie automatického externého defibrilátora (AED). Ide tak už o štvrtý život zachraňujúci prístroj v baníckom meste. Informovala o tom hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.

 

Škola na adventnej cukrárni vyzbierala 3 880 eur, ďalších 500 eur pribudlo na transparentnom účte, ktorý na tento účel zriadila. Časť zisku z benefičného podujatia škola venovala handlovským rodinám, ktoré sa starajú o deti so zdravotným znevýhodnením, druhá išla na zakúpenie AED. “ZŠ je miesto s väčším počtom žiakov, je zameraná na organizovanie športových aktivít nielen počas vlastného vyučovania, ale aj mimo neho, v rámci podujatí pre širokú verejnosť. Tento prístroj bude v prípade ohrozenia k dispozícii aj ľuďom zo širokého okolia školy,” priblížila Paulínyová.

AED za viac ako 3 000 eur má škola k dispozícii od konca januára, na škole už absolvovali i školenie, ako s ním treba pracovať. Zástupkyňa náčelníka Mestskej polície Handlová Lucia Chudá spomenula, že za posledné obdobie tento prístroj v Handlovej zachránil dva ľudské životy vďaka adekvátnemu zásahu príslušníkov Mestskej polície. Za tri roky ho mestskí policajti použili viac ako desaťkrát.

“Zákon o obecnom zriadení nariaďuje obci, ktorá má viac ako 500 obyvateľov, povinnosť zabezpečiť, aby bol na verejne prístupnom mieste dostupný aspoň jeden AED,” pripomenula hovorkyňa mesta.

Do roku 2025 bude podľa nej v platnosti dodatok, že na každých ďalších 5 000 obyvateľov obce bude potrebné zabezpečiť dostupnosť ďalšieho funkčného AED. “Postupne budú preto tieto prístroje na území mesta pribúdať,” dodala.