Regióny Trenčín Prievidza

Školský rok už začal: Mestskí policajti dohliadajú na bezpečnosť žiakov

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

PRIEVIDZA – Príslušníci Mestskej polície (MsP) v Prievidzi začali opäť dohliadať na bezpečnosť detí, ktoré denne dochádzajú peši do školy. Žiaci ich budú môcť stretnúť pri priechodoch pre chodcov v blízkosti základných škôl (ZŠ) počas celého septembra. Informovala o tom prievidzská radnica.

 

Mestskí policajti začali s dopravno-preventívnymi aktivitami, ktoré sú zamerané na bezpečnosť chodcov, tento týždeň. Nachádzať sa budú v blízkosti ZŠ na Ulici S. Chalupku, Ulici Ľ. Ondrejova, Rastislavovej ulici a Mariánskej ulici vždy od 7.30 h do 8.00 h. Prievidzská MsP s nástupom nového školského roka pripomenula i zásady pre rodičov a deti pri ceste do školy. “Naučte deti správne a bezpečne prechádzať cez cestu. Učte ich, aby po chodili ceste len v prípade, keď pri nej nie je chodník. Naučte ich správne a bezpečne chodiť po ceste podľa pravidla chodci chodia vľavo,” uviedli mestskí policajti. Rodičom tiež odporučili, aby deti naučili správne stáť pred priechodom pre chodcov, dbať majú i na pestrofarebné oblečenie či reflexné prvky.

Rodičia by si mali s dieťaťom viackrát vyskúšať najbezpečnejšiu cestu do školy, aby prechádzalo cez vozovku čo najmenej. Dieťa môže ísť do školy samo, až keď je schopné bezpečne absolvovať zvolenú trasu. “Nezabúdajme na to, že deti sa riadia naším príkladom a kopírujú model správania sa rodičov, preto by sme im mali ísť dobrým príkladom aj v dodržiavaní pravidiel cestnej premávky,” odporučila MsP.

Pri sprevádzaní do školy majú rodičia podľa nej viesť deti k samostatnosti a kontrolovať správnosť dodržiavania zásad bezpečného pohybu po chodníku alebo na priechode pre chodcov. Prípadné pochybenie deťom vysvetliť a pamätať, že krik a stres nie sú dobrým prostriedkom na dosiahnutie cieľa. “Ak je pri priechode pre chodcov policajt, má za úlohu dohliadať na bezpečnosť a dodržiavanie pravidiel cestnej premávky a jeho pokyny treba rešpektovať,” dodala MsP.