Regióny Trenčín Bánovce nad Bebravou Top

Slovák odišiel na rok do najchudobnejšej krajiny Európy. Miestnych pomerov sa nezľakol

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

BÁNOVCE NAD BEBRAVOU – Je to muž so srdcom na správnom mieste, ktorý sa nebojí si zašpiniť ruky. Narodil sa síce na Ukrajine, no celé detstvo vyrastal v malej slovenskej obci Prusy len s pár stovkami obyvateľov pri Bánovciach nad Bebravou. Postsovietsky svet ho láka dodnes. Od roku 2018 pomáha tam, kde sa veľa dobrovoľníkov nehrnie, no on nemá problém vrátiť sa na miesto aj niekoľkokrát. Reč je o Andrijovi Dichťarukovi, ktorý popri svojej dôležitej misii v Moldavsku stíha aj magisterské štúdium medzinárodných vzťahov na Masarykovej univerzite v Brne.

 

 

Andrij pôsobil 12 mesiacov v Moldavsku, kde pomáhal tým, ktorých dokonca nepodržala ani vlastná krajina. Moldavská vláda dostatočne nepodporuje malých a stredných podnikateľov či poľnohospodárov, ktorí potrebujú rozbehnúť vlastný biznis. Vidiecke podmienky a chudoba však nezľahčujú ani predaj a distribúciu produktov miestnych ľudí.

V decembri 2019 bol Andrij opäť vyslaný do najchudobnejšej krajiny Európy, v ktorej už predtým pôsobil ako dobrovoľník, prostredníctvom podpory SlovakAid (Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu). Počas ročnej misie sa angažoval predovšetkým v rámci dvoch sesterských organizácií, EcoVisio a Katalyst, ktorých špecializáciou je udržateľný rozvoj, sociálne podnikanie a rozvoj vidieka. Andrij sa počas svojej misie venoval najmä začínajúcemu projektu tzv. agropotravinárskemu inkubátoru.

 

Moldavsko sa zvyčajne neteší veľkému záujmu rozvojových dobrovoľníkov či širokej verejnosti. Zdroj: srdcenadlani.sk

Kuchyňa pre všetkých

Tento inkubátor si môžete predstaviť ako zdieľanú kuchyňu, do ktorej majú prístup predovšetkým podnikatelia. Ide o inovatívne miesto, ktoré spĺňa všetky európske hygienické štandardy a podnikateľom ponúka možnosť krátkodobého prenájmu (v horizonte niekoľko hodín, prípadne dní), počas ktorého môžu hodnotiť či vylepšovať svoje produkty za účelom predaja. Projekt zároveň ponúka pomocnú ruku pri administratívnych úkonoch spojených s biznisom, pri budovaní značky či distribúcii finálnych výrobkov.

 

Zo starého nové

Inkubátor vyrastie na farme o rozlohe 550 m², ktorá v minulosti slúžila na pestovanie tabaku a ešte v roku 2019 na chov ošípaných. Farmu obkolesuje takmer trojhektárový pozemok. Vybudovať  takýto projekt si vyžaduje nemalé úsilie. Andrij a ďalší dobrovoľníci s pomocou miestnych ľudí začali vo februári 2020 čistiť spustošené priestory farmy a záhrady. V prvej fáze zasadili do pôdy hrach, horčičné semeno, alebo pohánku, ktoré mali obohatiť pôdu o potrebné živiny na pestovanie. Neskôr vybudovali aj 25 metrov dlhý a 5 metrov široký fóliovník na pestovanie klasickej zeleniny ako cibuľa, cesnak či zemiaky. Zmestilo sa doň dokonca až 200 rôznych druhov paradajok.

 

Na farme vybudovali dobrovoľníci aj 25 metrov dlhý fóliovník. Zdroj: srdcenadlani.sk

Museli sa vynájsť

Už aj tak chudobné Moldavsko potrápili počas leta veľké horúčavy a sucho. Na farme síce mali studňu, z ktorej mohli čerpať 3 m³ vody denne, avšak výška hladiny sa s pretrvávajúcim teplom začala čoraz viac znižovať. Nepomohlo im ani vybudovanie šetrného zavlažovacieho systému či využívanie mulčovania, ktoré malo udržať pôdu vlhkú. Preto sa na novú prichádzajúcu sezónu začali pripravovať s predstihom a nič nepodceňujú ani dnes. Na farme zakopali dve veľké nádrže s objemom 100 m³, ktoré slúžia na zber dažďovej vody aj zo striech.

O toto miesto sa netrhajú

Andrij pôsobil v obci Riškova, v ktorej by malo žiť približne tisíc Moldavcov, avšak aj tí do veľkej miery emigrovali za prácou. Dedinka je však plne vybavená, nájdete v nej školu, škôlku, knižnicu, kostol či štyri obchodíky. Podľa Andrija sa plynovod a vodovod s čistou vodou považuje v miestnych pomeroch za luxus, ktorý je v obci našťastie vybudovaný.

 

Dobrovoľníkom pomáhajú aj miestni obyvatelia.  Zdroj: srdcenadlani.sk

Koronakríza v Moldavsku

Andrij bol na farme izolovaný od sociálneho života a aj od zvyšku Moldavska. V dedine, kde žil sa síce stretával ešte s dvomi americkými dobrovoľníkmi, avšak s príchodom koronavírusu všetkých dobrovoľníkov evakuovali. Moldavsko zaviedlo podobné protiepidemiologické opatrenia ako Slovensko. Zatvorili sa školy, nastolila sa povinnosť nosenia rúšok, zakázalo sa stretávanie väčších skupiniek a policajné zložky začali kontrolovať dodržiavanie pravidiel. Čoskoro sa v obchodoch minuli – podobne ako aj v niektorých iných krajinách – toaletný papier, droždie a pohánka, ktorá tvorila gro kuchyne. Napriek zlej pandemickej situácii sa Andrij rozhodol v Moldavsku zotrvať a dokončiť svoju ročnú misiu na farme.

Poďakovanie za nezištné úmysly

Za ročnú dobrovoľnícku činnosť v Moldavsku bol Andrij Dichťaruk ocenení v kategórii Dobrovoľník/čka pomáhajúci v zahraničí v rámci oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenskej republiky pod značkou SlovakAid. Prestížne ocenenie Srdce na dlani a titul Dobrovoľník roka 2020 udeľovalo už po 12-krát Národné dobrovoľnícke centrum – CARGO, Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií a krajské dobrovoľnícke centrá.

Tohtoročné odovzdávanie ocenení sa muselo kvôli koronavírusu uskutočniť online. Zdroj: srdcenadlani.sk