Regióny Trenčín Prievidza Top

SMUTNÝ príbeh bociana: Osudný let za potravou

Zdroj: FB / Základná organizácia SZOPK v Prievidzi

NEDOŽERY-BREZANY – Ďalší smutný príbeh mladého bociana. Po zostrelení vtáka, ktorý preletel tisícky kilometrov, sa stalo ďalšie nešťastie. Tentokrát však v tom nemá prsty zlomyseľnosť človeka, ale moderné technológie. Biely vznešený krásavec sa počas lovu doslova uškvaril. Osudným sa mu stalo elektrické vedenie.

 

Všetko to začalo ešte začiatkom apríla, kedy predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny v Prievidzi Marek Měrka symbolicky na Deň vtákov vyliezol na 30 metrov vysoký komín Poľnohospodárskeho družstva horná Nitra v Nedožeroch – Brezanoch. Dôvodom bolo, aby na komín osadil bocianie hniezdo vo viere, že sa v ňom usadí bocianí pár. A tak sa aj stalo.

 

Ochranári sa z obývania nového hniezda dlho netešili. Zdroj: FB / Základná organizácia SZOPK v Prievidzi

Prievidzským ochranárom bociany robili nesmiernu radosť. Tie si hniezdo tak zamilovali, že v ňom chceli vychovať svoje potomstvo. Dokonca sa im podarilo vtáky zachytiť v čase, keď sa párili. Krásny príbeh bocianej lásky sa však akoby mihnutím čarovného prútika rázom zmenil.

“V novom hniezde na komíne to už vyzeralo nádejne. A potom prišla doslova rana,” píšu ochranári na sociálnej sieti. Ako vysvetlili, samec sa vybral na lov na neďalekú lúku. Počas lovu striehol na stĺpe elektrického napätia na hraboše, ktoré sú súčasťou ich potravy. A keď jedného uvidel, roztiahol krídla a zahynul. Dotkol sa totiž elektrických drôtov. “Zásah elektrického prúdu usmrtil samca nášho páru a tak samica sama loví hraboše na poliach v okolí obce Lazany,” vysvetlili ochranári s tým, že usmrteného bociana našli blízko stĺpu a nemal na sebe žiadne známky cudzieho zavinenia. Podľa ich slov existuje riešenie, aby sa obdobné nešťastia už neopakovali. “A to podanie žiadosti na inštaláciu protisadacích zariadení na elektrické stĺpy hneď za družstvom v Lazanoch smer Prievidza,” uvádzajú ochranári.

Je to problém

Ako pre Zoznam.sk uviedol hovorca spoločnosti Miroslav Gejdoš, v správe majú viac ako 35-tisíc kilometrov elektrických vedení na území stredného Slovenska. „Väčšina týchto vedení prechádza vzduchom, preto máme v správe aj viac ako 300-tisíc stĺpov a stožiarov. Je pravda, že najmä vzdušné vedenia sa často stávajú problémom pre rôzne živočíchy, a to najmä pre veľké vtáky. Napríklad bocian si s obľubou stavia hniezda na našich stĺpoch nízkeho napätia, čím spôsobuje problémy aj nám v podobe rôznych výpadkov, ale ohrozuje aj samého seba,“ informoval Gejdoš s tým, že riskuje úraz, alebo v najhoršom prípade mu takýto manéver môže byť osudným.

Z toho dôvodu spolupracujú so Štátnou ochranou prírody, ktorá ich upozorní, kde sú takéto problémové hniezda. V takom prípade majú dve možnosti – alebo celé hniezdo posunú vyššie mimo vodiče, alebo ho premiestnia na úplne iný stĺp a na pôvodnom vybudujú chráničku, aby si tam opäť nevybudovali nové hniezdo. „Toto všetko sa deje samozrejme v čase, kedy bociany odlietajú do teplejších krajín. Okrem toho na naše stĺpy a stožiare umiestňujeme rôzne prvky, aby sme zabránili dosadaniu veľkých a dravých vtákov na vedenia. Prípadne, keď už dosadnú, aby sme ich ochránili od živých častí elektrického vedenia. Tejto téme sa venujeme už niekoľko rokov a každý rok ošetríme desiatky kilometrov elektrických vedení,“ uzavrel Gejdoš.

Zostrelený bocian

Začiatkom mája Zoznam.sk informoval o príbehu bociana, ktorý dlhé kilometre razil cestu až do cieľa. Po prílete si mohol konečne vydýchnuť, namiesto toho vydýchol poslednýkrát. V tele mu po RTG vyšetrení našli päť brokov. Tatranskí ochranári neverili vlastným očiam. Vták mal rany na hrudi, krídle a hlave. Tie boli ešte čerstvé. Správa TANAP-u okamžite situáciu zobrala do vlastných rúk a podala trestné oznámenie. Mŕtveho bociana našli v dedine pod Tatrami. Starosta Pribyliny neskrýval smútok.

Galéria
Zdroj: FB / Základná organizácia SZOPK v Prievidzi
Zdroj: FB / Základná organizácia SZOPK v Prievidzi
Zdroj: FB / Základná organizácia SZOPK v Prievidzi
Zdroj: FB / Základná organizácia SZOPK v Prievidzi
Zdroj: FB / Základná organizácia SZOPK v Prievidzi
navigate_before
navigate_next

*Oslovili sme prievidzských ochranárov aj správcu stožiaru s vysokým napätím – Stredoslovenskú distribučnú. Článok budeme aktualizovať o ich vyjadrenia.