Regióny Trenčín Dubnica nad Váhom

Snahy dubnického zastupiteľstva nevyšli. Po proteste prokurátora zrušili voľbu hlavného kontrolóra

Zdroj: FB / Dubnica nad Váhom

DUBNICA NAD VÁHOM – V Dubnici nad Váhom sú už šesť týždňov bez hlavného kontrolóra a jeho stolička zostane neobsadená aj ďalšie dva mesiace. Dubnické mestské zastupiteľstvo chcelo zvoliť nového hlavného kontrolóra na dnešnom rokovaní, avšak po proteste prokurátora Okresnej prokuratúry v Trenčíne je všetko inak. Prokurátor upozornil samosprávu na nedodržanie 40-dňovej lehoty medzi dňom vyhlásenia voľby a samotnou voľbou. Poslanci tak boli nútení zrušiť uznesenie o pôvodnej voľbe a novú vyhlásili na 5. februára 2020.

 

Dnes už bývalá hlavná kontrolórka Katarína Mináriková po necelých piatich rokoch vo funkcii abdikovala 7. novembra. Dubnické mestské zastupiteľstvo chcelo zvoliť jej nástupcu ešte do Vianoc a na svojom zasadnutí 20. novembra vyhlásilo voľbu na 18. decembra. Voľba sa tak mala konať už 28. deň od jej vyhlásenia, zatiaľčo zákon o obecnom zriadení hovorí o 40-dňovej lehote medzi dňom vyhlásenia a dňom konania voľby.

Na meno nového hlavného kontrolóra si budú musieť v Dubnici nakoniec počkať do februára budúceho roka. Voľba totiž neunikla pozornosti Okresnej prokuratúry v Trenčíne, ktorá dva dni pred rokovaním mestského zastupiteľstva doručila dubnickej samospráve protest. “Obsahom protestu je rušenie uznesenia, na ktorom sme sa uzniesli a z tohto dôvodu dnes nie je možné vykonať voľbu hlavného kontrolóra. Podľa slov prokurátora je lehota na vyhlásenie voľby minimálne 40 dní pred jej vykonaním. Myslím si, že v tomto prípade by nebolo konštruktívne, aby sme išli do nejakého sporu s prokuratúrou, aj keď ja osobne zostávam pevne utvrdený v názore, že sme podmienky, ktoré nám určuje zákon, splnili,” priblížil poslancom prokurátorský protest primátor Peter Wolf.

Na základe Wolfovej výzvy poslanci odhlasovali zrušenie plánovanej voľby hlavného kontrolóra a celý termínový kolotoč sa tak začína odznova. Mestské zastupiteľstvo sa uznieslo na novom termíne voľby, ktorý bol stanovený na 5. februára 2020. Primátor Wolf sa ospravedlnil všetkým, ktorí v stanovenom termíne zaslali svoje prihlášky k voľbe hlavného kontrolóra.