Regióny Trenčín Ilava Top

Šokujúcu správu o OČKOVANÍ a darovaní krvi vyvracajú odborníci: Je to HOAX!

Zdroj: FB / Hoaxy a podvody - Polícia SR

ILAVA – Dezinformácie sa šíria rýchlosťou blesku. Polícia má tak plné ruky práce. Na tejto scéne sa totiž dennodenne objavia správy, ktoré zdieľajú tisíce ľudí. Uveriť im je občas veľmi jednoduché. Aktuálne sa terčom útokov stalo očkovanie proti koronavírusu. Údajne zaočkovaný človek už nemôže darovať krv. Polícia sa kvôli tomu obáva nezáujmu ľudí.

 

Country spevák Ľubomír z Ilavy rozdúchal vášne. Na sociálnej sieti uverejnil status, v ktorom tvrdil, že “Očkovaný nemôže darovať ani krv. Takže je už v podstate krypel.” Svoje tvrdenia ďalej rozvíjal aj pod statusom. Na záver napísal: ,,NE-OČ-KU-JEM SA.” Keďže status okamžite naberal na obrátkach a šírilo viac ako 2-tisíc ľudí, muži zákona sa obávajú toho najhoršieho. Je možné, že sa podľa nich veľa ľudí odhlási z termínu očkovania.

Ľubomír si zrejme neprečítal relevantný zdroj a šíril klamstvá. Darovať krv je možné po akomkoľvek očkovaní. Musíte si iba pár dní počkať. Prečo? Každá vakcína je iná a vyžaduje si rozdielny čas. Rovnako to platí aj vakcínach proti koronavírusu. ,,Darca, ktorý podstúpil očkovanie proti ochoreniu COVID-19, môže znovu darovať krv najskôr 14 dní po aplikácii očkovacej dávky mRNA vakcín (Pfizer/BioNTech, Moderna) a najskôr 28 dní po aplikácii očkovacej dávky vektorových vakcín (Astra Zeneca),” upozorňuje Národná transfúzna spoločnosť. Pri darovaní sa dokonca rozlišujú ,,živé vakcíny” alebo to, či vakcína obsahuje len časť vírusu. Podobné podmienky sú aj pri darovaní po prekonaní koronavírusu alebo po úzkom kontakte s nakazeným.

 

Po očkovaní je možné darovať krv. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Každá je iná

Opäť treba zdôrazniť, že darovať krv nie je možné ani pri ostatných vakcínach. Košická nemocnica informuje ľudí, kedy môže darca darovať krv po jednotlivých očkovaniach. Vyhnúť sa tak chce podobnému šíreniu dezinformácií.

 • proti chrípke? 
  po 48 hodinách, ak nemáte ťažkosti
 • proti hepatitíde B, hepatitíde A?
  po 48 hodinách, ak nemáte ťažkosti a neboli ste vystavený nákaze
 • na kliešťovú encefalitídu a proti besnote? 
  po 48 hodinách, ak nemáte ťažkosti a neboli vystavený nákaze
 • žltá zimnica, rubeola, osýpky, BCG, poliomyelitída (detská obrna), mumps, týfus? 
  po 4 týždňoch, ak nemáte ťažkosti
 • diftéria (záškrt), tetanus?
  po 48 hodinách, ak nemáte ťažkosti

 

Zdroj: TASR / AP

Mohlo by vás zaujímať: