ŠOKUJÚCE DETAILY z rekonštrukcie TRAGICKEJ NEHODY, pri ktorej zabil kamión reprezentačného cyklistu

TRENČÍN – Pri tréningu v okolí Trenčína zomrel 19.augusta po zrážke s kamiónom iba 18 ročný talentovaný cyklista a slovenský juniorsky reprezentant Róbert Nagy. Presne po mesiaci sa na inkriminovanom mieste uskutočnila rekonštrukcia nehody, ktorá trvala viac ako šesť hodín. Výpoveď otca Róberta Nagya staršieho je mrazivá, deprimujúca a mimoriadne emotívna.

 

Na úvod si pripomeňme fakty. Róbert Nagy mladší zomrel vo štvrtok 19.augusta predpoludním na tréningu v okolí Trenčína, pri Motoreste Radar, smerom na Trenčianske Jastrabie, kde prišlo k fatálnemu stretu 18-ročného slovenského reprezentanta s kamiónom. “Robo pri tréningu a vo veľkej rýchlosti, keď išli ako skupina dole kopcom v smere na Trenčianske Jastrabie trafil kameň na ceste a hodilo ho doľava. Zhodou okolností išiel vedľa neho kamión, ktorý ho stiahol a vyhodil späť do zábradlia vedľa cesty. Po náraze mal úplne roztrhané pľúca a všetko. Ak by bola dodržaná 1,5 metrová vzdialenosť pri predbiehaní cyklistov, tak by k tejto tragédii neprišlo. Ten  kamión tam letel aspoň stovkou. Veď cyklisti išli 60 – 70 kilometrovou rýchlosťou. Chalani, keď mu dávali umelé dýchanie tak povedali, že mal celý vrch odtrhnutý. Naozaj tých 1,5 metra je vzdialenosť, ktorá musí byť dodržiavaná. Chalani nič neporušili, išli dole kopcom za sebou. Možno ak by išli dvaja-traja vedľa seba, ako nadávajú šoféri, tak by sa to nestalo, lebo každý šofér by pribrzdil. To, že išli za sebou a po jednom, kamión išiel veľkou rýchlosťou a hodilo ho na zábradlie, spôsobilo tú tragédiu,” povedal krátko po nehode pre zoznam.sk Roman Broniš, športový riaditeľ Cycling Academy Trenčín.

 

Róbert Nagy zomrel po zrážke s kamiónom. ZDROJ: fb Róbert Nagy (Bobo)

Podľa už medializovaných informácii trafil vodič mladého cyklistu kabínou v deväťdesiatke. Po náraze ho katapultovalo na niekoľko metrov a bol mŕtvy už ako dopadol na zem, lebo mal zlomenú chrbticu a roztrhnutú miechu. Rekonštrukcia na mieste činu bola komplexná, dlhá a zúčastnila sa jej rodina Róberta Nagya, svedkovia, polícia, šofér kamióna či vyšetrovatelia. Pocity, ktoré prežíval na mieste aj spolu so svojim starším synom Simonom a najbližšími, sú ešte aj dnes pre Róberta Nagya nočnou morou a neopísateľnou traumou. Ale najhoršie to bolo pre Simona, ktorý štartoval na pretekoch Okolo Slovenska za Cycling Academy Trenčín a štvrtá etapa sa išla paradoxne práve okolo miesta havárie, kde zomrel jeho mladší brat. Čo bol pre Simona absolútny šok. “Bolo to také na nič, ani Simon to nezvládol, lebo sa išlo 500 metrov odtiaľ a keď tam mali cyklisti prísť, tak to radšej zabalil. On na tom mieste totiž ešte nebol. Ja už som videl na štarte, že on tým miestom neprejde,” povedal Róbert Nagy starší.

Na mieste rekonštrukcie bolo množstvo ľudí a trvala viac ako šesť hodín. Zaujímalo nás, či sa rodina Róberta Nagya stretla so šoférom kamióna. “Samozrejme bol tam, je to mladý 28 ročný šofér, ktorý mal svoje nové verzie príbehu, ale dosť málo pravdepodobné a bolo vidno že sa zamotáva do seba. Kamiónista tam iba stál, ani bú ani mú. On si asi myslel, že si tam povie nejakú básničku a ide sa domov. Vôbec nič neprejavil, nič vôbec nič,” dodal Nagy. Zaujímavý je aj fakt, že sa našla svedkyňa, ktorá je ochotná vypovedať čo sa stalo a ako to bolo, keďže išla v tom čase v protismere a mala by v najbližšom čase vypovedať.

 

Róbert Nagy starší. ZDROJ: fb archív Róbert Nagy

Simulovaná situácia nehody bola pre Nagya, ale aj všetkých prítomných, deprimujúcou skúsenosťou. “Prebehli tam rôzne merania v rôznych rýchlostiach, presne ako povedal chlapec, čo bol s Robom na tréningu, presne tak ako povedal šofér kamióna. Celá cesta bola uzatvorená a už len to vidieť, tak to mi naháňalo strach. Kamión sa tam valil rôznymi rýchlosťami, rôznymi vzdialenosťami. To ako keby išli stíhačky, iba ten hukot kamióna, keď tam stojíte pri ceste bol strašný. Bola tam maketa bicykla, ktorý sa zatriasol, kamery popadali, policajtom odfúklo čiapky. Naozaj by to mal každý vidieť, potom by si všetci rozmysleli, ako treba obchádzať cyklistov,” skonštatoval Róbert Nagy.

Celý prípad ešte nie je uzatvorený a tak skoro asi ani nebude, ale dôležité je, že sa na vyšetrovaní nehody intenzívne pracuje. “Ja idem v sobotu opäť na výsluch, vypovedať by mala svedkyňa, takže som zvedavý čo sa bude diať. Tým, že je to medializovaný prípad, že sa  zaujíma o neho veľa ľudí, myslím, že sa to dorieši. Navyše mám informácie, že by som mohol dať žalobu aj na školu, pretože som sa už v minulosti sťažoval, bolo to riešené na Krajskej inšpekcii, lebo už s tým treba niečo začať robiť. Ja viem, že to bude nadlho, ale situácia na cestách je katastrofálna, ak nebudú veľké tresty za podobné nehody a dodržiavanie 1,5 metrovej vzdialenosti, tak to ľudia nebudú dodržiavať, povedal Nagy.

Viac o téme: cyklistika, havária, kamión, nehoda, Okolo Slovensla, polícia, Róbert Nagy ml., Róbert Nagy st., smrť, vyšetrovanie

Súvisiace články