Regióny Trenčín Ilava Top

ŠOKUJÚCA VÝZVA FARÁRA “Radšej zomriem na covid, ale slobodný!”

Kňaz Štefan Kľúčik (na ľavo) odhováral veriacich od očkovania. Zdroj: Farnosť Bolešov/FB

BOLEŠOV – Aj napriek neustále stúpajúcim číslam nakazených, pribúdajúcich úmrtí na COVID-19  a zúfalému stavu v nemocniciach na celom Slovensku, sa stále nájdu tí, ktorí vakcináciu odmietajú. O to horšie je, ak títo antivaxeri nabádajú druhých k neočkovaniu sa. A presne takáto situácia sa stala v malej dedinke Bolešov, kde farár, Štefan Kľúčik, verejne vyzval ľudí, aby sa radšej nakazili covidom akoby sa mali zaočkovať.

 

Absurdná situácia, ktorá znepokojila mnohých miestnych, sa stala v jednej z obcí Trenčianskeho kraja. Farár Štefan Kľúčik sa počas omše rozhodol verejne vyjadriť svoj negatívny postoj k očkovaniu. Zarážajúce je, že svoje presvedčenie chcel vnútiť aj ostatným ľuďom, pričom sa odvolával na kázanie biblie. Jeho dôveryhodnosť po tomto výroku otriasla u mnohých veriacich.

Kňaz dokonca od vakcíny odrádzal občanov aj v týždňových farských oznamoch. „Veď radšej nech ma nakazí covidom môj neočkovaný či očkovaný brat, sestra, ako by som jeho alebo seba musel vidieť šikanovaného týmto štátom a oberaného o slobody, práva či majetok. A za seba, radšej zomriem slobodný na covid ako neslobodný vo väzení len preto, že ich vakcínu už nepotrebujem, nechcem alebo nemôžem, lebo som pochopil, že ide len o neustálu manipuláciu a vydieranie,“ povedal Kľúčik.

Predstaviteľ cirkvi spochybňuje aj vyjadrenie Konferencie biskupov Slovenska (KBS), ktorí nabádajú veriacich, aby sa dali očkovať. Povedal, aby to nebrali ako záväzné učenie cirkvi.

„Biskupi len chceli povzbudiť ohrozené skupiny ľudí k očkovaniu, ako sú aj oni sami, teda hlavne starších a ustrašených. No určite sa to netýka tých, čo covid prekonali, mladých do 35 rokov a tých, ktorým to neodporučí ich obvodný či odborný lekár. To, že diskriminačné nariadenia štátu neakceptujú týchto ľudí, čo to prekonali, tých, čo nemôžu byť vakcinovaní, či tých mladých, čo nepotrebujú nijakú vakcínu, neznamená, že sa majú dať tieto skupiny očkovať a že by títo boli zahrnutí do vyhlásenia KBS,“ napísal kňaz.

Išiel na koberček

Po týchto vyjadreniach bol Kľúčik predvolaný pred žilinského biskupa. Kňazove vyhlásenia majú byť totižto v rozpore s vyhláseniami KBS, ktorá veriacim odporúča očkovať sa.

„Farár Štefan Kľúčik navštívil žilinskú diecézu a po rozhovore so žilinským biskupom sa zaviazal, že nebude pokračovať v prezentovaní týchto názorov a vyjadrení. Na základe toho môže naďalej slúžiť a vykonávať bohoslužby.  Situáciu však stále sledujeme a v prípade potreby opäť zakročíme,“ uviedol hovorca žilinskej diecézy Zdeno Pupík.

Starostu obce Martina Ráca veľmi trápi situácia, ktorá v dedinke kvôli vyjadreniam kňaza nastala. Ako nám však povedal, podľa jeho názoru je každý človek strojcom vlastného šťastia. „Ja osobne som za očkovanie, avšak nikoho by som do neho nenútil. Každý má na to vlastný názor. Mali by sme si však uvedomiť, že zdravotníci sú tu na to, aby vedeli, čo je najlepšie. Veď, ak by mi nešla televízia, tak si ju neskúsim spojazdniť sám, ale zavolám odborníka,“ odľahčuje starosta.

Ku kauze miestneho farára sa odmieta vyjadrovať. „Nie som kompetentný aby som sa k tejto téme vyjadroval. To nech riešia na biskupskom úrade. Ja zastupujem svätskú stranu,“ dodal starosta na záver.