Regióny Trenčín Top

Spisujú petíciu! Občania sa búria voči zástavbe pri Bojnickom zámku, mesto žiadajú o stavebnú uzáveru

Bojnický zámok. Zdroj: TASR / Michal Svítok

BOJNICE – Developeri si brúsia zuby na nezastavané pozemky v okolí ďalšej národnej kultúrnej pamiatky. Reč je o Bojnickom zámku pri ktorom chce spoločnosť Castor & Pollux postavať desať apartmánových domov. Proti tomuto zámeru sa vzbúrila početná časť Bojničanov na čele s mestskými poslancami. Napokon svoj nesúhlas s výstavbou na sociálnej sieti vyjadrila aj televízna moderátorka Soňa Skoncová. Petíciu proti výstavbe v okolí hornonitrianskej perly podpísalo už takmer 12 tisíc ľudí. Znepokojené je aj Ministerstvo životného prostredia. 

 

„Vážený pán minister životného prostredia Ján Budaj, vážený pán minister dopravy a výstavby Ing. Andrej Doležal, vážená pani ministerka kultúry Natália Milanová, vážený pán primátor mesta Bojnice PhDr. František Tám MBA, Slovenská stavebná inšpekcia a Mestské zastupiteľstvo mesta Bojnice, týmto Vás žiadame o zrušenie územného rozhodnutia k plánovanej výstavbe v lokalite Bažantnica v blízkosti Bojnického zámku a k bezodkladnému vyhláseniu dočasnej stavebnej uzávery..,“ vyzývajú konkrétne inštitúcie aktivisti prostredníctvom petície. Reagujú tým na “živelnú urbanizáciu“ v prostredí Bojnického zámku, ktorá podľa nich priamo znehodnocuje a ohrozuje krajinno-ekologické hodnoty, ako aj nenahraditeľné kultúrne dedičstvo mesta.

Bojnice, zámok
V okolí Bojnického zámku chce developer postaviť apartmánové domy. Zdroj: mojapeticia.sk

Petičiari žiadajú zrušenie územného rozhodnutia k plánovanej výstavbe v lokalite Bažatnica. Zároveň chcú dosiahnuť, aby okolie Bojnického zámku bolo verejne prístupné. Aktivisti medzi ktorými sa nachádzajú aj niektorí poslanci mestského zastupiteľstva vyslovili dôvodné podozrenie, že územné rozhodnutie bolo vydané v rozpore s platnou legislatívou. „Myslíme si, že územné rozhodnutie bolo vydané v rozpore ako aj to, že aktuálny územný plán, ktorý mesto má, má z roku 1997, plus dodatok z roku 2006 a domnievame sa, že tento dodatok bol účelovo riešený práve kvôli bažantnici,“ povedala pre zregionu.sk mestská poslankyňa a predsedníčka petičného výboru Antonia Kováčová Píšová.

V minulosti bol na území Bažantnica, kde developer plánuje postaviť desať apartmánových domov ovocný sad. „Pálffy tam sadil jablone a my chceme, aby sa tam toto zachovalo, sady, park, nejaká oddychová zóna pre ľudí,“ hovorí Píšová.

Odboj voči plánovanej výstavbe vyjadrila aj známa moderátorka Zdroj: FB Soňa Skoncová

Spoločnosť Castor & Pollux s.r.o. nadobudla pozemky v okolí Bojnického zámku ešte pred 15 rokmi. Územné rozhodnutie jej odvtedy stavebný úrad neustále predlžuje napriek tomu, že žiadna výstavba sa na pozemkoch nekoná. Mestská poslankyňa sa domnieva, že je to z dôvodu, že developer stále nemá stavebné povolenie. Kameňom úrazu má totiž byť prístupová cesta. „Myslím si, že by dávno začali s tou výstavbou, len nemôžu dostať stavebné povolenie, kvôli tomu, že nemajú vybudovanú prístupový cestu,“ hovorí mestská poslankyňa s tým, že vie o stretnutí riaditeľa zámku a vedenia spoločnosti na ktorom sa mala práve spomínaná cesta riešiť.

Zástupcovia spoločnosť Castor & Pollux, s.r.o. označujú petíciu za “účelovú a súvisiacu s predvolebnou kampaňou určitých osôb, skrývajúcich sa za aktivistov pred tohtoročnými komunálnymi voľbami”. Všetky povolenia sú podľa Jána Badžgoňa, konateľa spoločnosti v súlade so zákonom aj územným plánom mesta. Celkom desať apartmánových domov má podľa Badžgoňa v budúcnosti napomôcť rozvoju cestovného ruchu. „Komplex bude vybavený najvyšším štandardom a ubytovaným, obyvateľom a návštevníkom kúpeľného mesta, bude poskytovať nadštandardné služby,” píše developer na svojom webe s tým, že investičné náklady odhaduje na viac ako 7 miliónov eur.

Bojnický zámok a okolie. Zdroj: castorpollux.sk

Už teraz v dotknutom území vznikla podľa miestnych kontroverzná stavba. Jeden pán si v blízkosti zámku postavil skleník, v ktorom pestuje kaktusy, „Ale nemalo tam byť nič postavené,“ myslí si Píšová. Riaditeľ zámku sa podľa jej slov snaží o obnovenie pôvodných hradieb, ktorými by zabránil prechodu väčších áut na priľahlé pozemky Na začiatku petície, ktorú dodnes podpísalo viac ako 11 800 ľudí aktivisti oslovujú Ministerstvo dopravy, životného prostredia, kultúry, Slovenskú stavebnú inšpekciu, ale aj samotné mestské zastupiteľstvo.

Od kompetentných inštitúcií žiadajú úplnú stavebnú uzáveru v rámci územia jedna, čo predstavuje celé územie za Bojnickým zámkom. V meste sa teraz rieši nový územný plán a existuje preto dôvodná obava, že kým sa schváli, tak aj ďalšie projekty dostanú zelenú. „Čiže potrebujeme zastaviť ďalšie vydávanie stavebných povolení, kým sa nezmení územný plán,“ konštatuje predsedníčka petičiarov. Starý územný plán sa pri tom nemenil od roku 1997. Obec je však povinná pravidelne, najmenej však raz za štyri roky, preskúmať schválený územný plán, či nie sú potrebné jeho zmeny alebo doplnky alebo či netreba obstarať nový územný plán.

Bojnický zámok. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

O stanovisko sme požiadali aj mesto Bojnice, „Prípad, o ktorý sa zaujímate, je súkromným záujmom vlastníkov dotknutých pozemkov a aktuálna legislatíva dáva vlastníkovi právo nakladať so svojím majetkom tak, že môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá… V súvislosti s vyššie uvedeným odporúčame, aby ste sa so svojimi otázkami obrátili na dotknutých vlastníkov pozemkov, ktorí nemajú zákonné obmedzenia a sami rozhodujú, ktoré súkromné údaje poskytnú verejnosti,“ reagovala vedúca stavebného oddelenia mesta Bojnice Vlasta Hurtová s tým, že konkrétne otázky nezodpovedala.

Ministerstvo je znepokojené

Ministerstvo na otázky redaktorky zregionu.sk reagovalo tak, že výstavbou v lokalite Bažantnica v blízkosti Bojnického zámku je znepokojené. Ako ďalej uviedlo, mieni vykonať všetky kroky na zachovanie krajinného rázu a ekologických funkcií v okolí národnej kultúrnej pamiatky Bojnického zámku. To najmä z dôvodu, že zámok priamo susedí s národnou zoologickou záhradou Bojnice, ktorá patrí pod zelený rezort. “Hoci sme doteraz petíciu neobdržali, vyžiadame si všetky podklady a  navrhovanú územno-plánovaciu dokumentáciu, aby sme sa oboznámili  so skutkovým stavom plánovanej výstavby a rozhodli sa, ako ďalej postupovať,” píše v svojom stanovisku tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia.