Regióny Trenčín

Súd odsúdil muža za nelegálnu skládku, ak ju neodstráni, pôjde do väzenia

Ilustračný obrázok Zdroj: TASR / Michal Svítok

POVAŽSKÁ BYSTRICA – Pod hrozbou väzenia musí 47-ročný muž z okresu Považská Bystrica odstrániť nelegálnu skládku. Rozhodol o tom Okresný súd Považská Bystrica, obžalovaného uznal za vinného z pokračovacieho zločinu neoprávneného nakladania s odpadmi. Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaný vinu priznal, proti výroku o treste podal odvolanie.

 

„V období od roku 2013 do roku 2019 bez súhlasu štátnych orgánov nechal navoziť na parcely v katastri obce Prosné v Považskobystrickom okrese 66,5 tony betónu a 2836,8 tony zmiešaného odpadu zo stavieb a demolácií. Náklady na odstránenie odpadu znalec vyčíslil na 190.523,22 eura,“ informoval hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus.

Ako dodal, okresný súd obžalovanému uložil trest odňatia slobody v trvaní tri roky, výkon trestu podmienečne odložil na štvorročnú skúšobnú dobu s probačným dohľadom. Súd mu zároveň uložil povinnosť, aby počas skúšobnej doby naložil s odpadom v súlade so zákonom o odpadoch a predložil o tom listinné dôkazy. V prípade nesplnenia tejto povinnosti sa podmienečný trest zmení na nepodmienečný.

„Obžalovaný dlhodobo porušoval zákonné ustanovenia upravujúce nakladanie s odpadmi, závažným spôsobom narušoval ekologickú rovnováhu a biodiverzitu v prírode,“ uviedla na hlavnom pojednávaní prokurátorka.