Regióny Trenčín Nové Mesto nad Váhom

SUDCOVIA RADIKÁLNE PRITVRDILI! Len v Trenčianskom kraji prepadlo štátu takmer 20 áut

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Martin Baumann

TRENČÍN – Prísť o vodičský preukaz nie je určite pre nikoho príjemné a obzvlášť, keď auto potrebujete aj k svojej práci. Súd však môže byť ešte nekompromisnejší! Potom ako sa rozhodnete sadnúť za volant opitý, totiž nemusíte prísť len o vodičský preukaz, ale aj o auto! Od začiatku roku sa stým nemaznajú hlavne v Trenčianskom kraji. 

 

Nielenže môže byť alkohol za volantom skutočne nebezpečný, ešte sa to ani nevypláca. Bežne môžete prísť o svoj vodičský preukaz, ale súd môže zakročiť aj prísnejšie. Svoje o tom vedia vodiči v Trenčíne a v Novom Meste nad Váhom. Sudcovia okresných súdov v týchto mestách radikálne zakročili. Tento rok tak prišlo o svoje vozidlo už 19 vodičov, ktorí šoférovali auto pod vplyvom alkoholu. 

Všetky rozhodnutia v týchto prípadoch sú už právoplatné s výnimkou jedného, kedy ešte plynie lehota na podanie odporu proti trestnému rozkazu. Vlastníkom takéhoto prepadnutého auta sa stane automaticky štát, informoval o tom hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus.

Ilustračné foto. Zdroj: Facebook / Polícia SR – Trenčiansky kraj

Kedy ešte môžete prísť o svoje auto?

To však nie je jediný prípad, kedy môžete prísť o auto. Tarabus upozorňuje, že „o motorové vozidlo môže prísť aj vodič, ktorý síce nie je pod vplyvom návykovej látky, ale prichytia ho riadiť motorové vozidlo v čase zákazu, čiže spácha prečin marenia výkonu úradného rozhodnutia.”

Ako ďalej dodal, “v takýchto prípadoch uložili sudcovia trenčianskeho a novomestského súdu v tomto roku v superrýchlom konaní trest prepadnutia veci štyrikrát. Slovenská republika sa tak stala vlastníkom ďalších troch áut a jedného motocykla.”

Hoci súd môže uložiť trest prepadnutia veci, ktorá bola použitá na spáchanie trestného činu, aj to má však svoje podmienky. Hodnota takejto veci nemôže byť v zjavnom nepomere k miere závažnosti spáchaného trestného činu.

Na Slovensku je nulová tolerancia alkoholu za volantom. Rovnako je na tom aj ďalších 11 krajín ako napríklad Česká republika, Maďarsko, Rumunsko, Chorvátsko či dokonca Rusko. Avšak v 23 krajinách si pred jazdou môžete dať určité množstvo alkoholu. Medzi takéto krajiny patrí napríklad Rakúsko, Taliansko, Francúzsko, Belgicko či dokonca aj Poľsko.