Regióny Trenčín Svidník

Svidník eviduje pokles bioodpadu v komunálnom odpade

Zdroj: pixabay.com

SVIDNÍK – Mesto Svidník eviduje pokles bioodpadu v komunálnom odpade. V januári dostali obyvatelia plastové nádoby na jeho zber. Doposiaľ bolo podľa primátorky Marcely Ivančovej vyseparovaných približne 23 ton bioodpadu.

 

„Je to veľmi dobré číslo, pretože o toľko menej odpadu vyvezieme na skládku. Občania mesta sa začali správať zodpovedne celkovo ku komunálnemu odpadu, keďže sa zvyšuje separácia. Svedčí o tom aj to, že oproti minulému roku máme mieru vytriedenia o desať percent lepšiu. Zatiaľ čo minulý rok bola miera vytriedenia niečo nad 30 percent, v tomto roku je to vyše 42 percent. Náš cieľ je 50 percent, lebo vtedy to už pocítime aj na poplatku za skládkovanie odpadu. Zabezpečí nám to na nejaký čas, že cena za odpad v meste sa nebude musieť zvyšovať. Samozrejme, keď tieto trendy vydržia,“ uviedla pre TASR Ivančová.

Mrzí ju, že v meste sa objavujú nelegálne skládky odpadu. “Vieme, že to nie sú len Svidníčania, ale aj ľudia z okolia, ktorí sa nerozpakujú urobiť čiernu skládku napríklad pred zavretou bránou zberného dvora v čase, keď nefunguje. Napríklad v sobotu 27. februára tam 22 ľudí priviezlo odpad. Je čas pandémie, aj medzi zamestnancami technických služieb a zberného dvora šarapatí ochorenie COVID-19 a služby nedokážeme zabezpečiť celý týždeň. Hlavný je pre nás vývoz a zber odpadu z mesta. Prevádzka zberného dvoru je obmedzená, hoci podľa nariadení hygienikov by sme ho mohli úplne uzavrieť, ale stále sa snažíme vychádzať občanom v ústrety,” dodala Ivančová.