Regióny Trenčín Top

TIP NA VÝLET Spoznajte najmladšie pútnické miesto na Slovensku a “dotknite” sa neba

Zdroj: zoznam.sk

LADCE – Považie ponúka nejedno výnimočné miesto na oddych v lone prírody. Výnimkou nie je ani malá obec Ladce v Trenčianskom kraji, nad ktorou sa pýši vrch Butkov. Miestni ho poznajú ako najmladšie pútnické miesto na Slovensku, cyklistickí nadšenci zas ako neľahký cieľ, ktorý je potrebný zdolať. Navštívte so Zoznam.sk významnú dominantu na západnom okraji Strážovských vrchov a nechajte sa vtiahnuť do jedinečnej atmosféry tohto miesta.

 

Vrch Butkov, týčiaci sa 765 metrov nad morom, navštevujú už od roku 2013 jednotlivci, rodiny, ale aj farnosti, ktoré chcú zažiť Boží dotyk priamo pod holým nebom. Na jej vrchol však vedie náročnejší terén. Vjazd automobilov je zakázaný a preto sa pred prechádzkou treba posilniť. Vstup na Butkov pozostáva z dvoch častí trate dlhej 1400 metrov. Úvodných 500 metrov tvorí náročný, strmý a kamenistý povrch. Preto športová obuv na nevyhnutnosťou. Pri výstavbe však mysleli aj na starších a každých 100 metrov rozmiestnili lavičky. V druhej časti cesty je vybudovaných 14 zastavení krížovej cesty. Pri každom zastavení sú opäť lavičky na oddych či modlitbu. 

Pri výstupe sa nestratíte. Cestu lemujú smerovacie tabule. Zdroj: zoznam.sk

Dychberúci výstup

Krížova cesta Božieho milosrdenstva, ktorá vedie na vrchol hory, začína už 500 metrov od parkoviska pod chatou Muflónka, pri ktorej môžete zaparkovať svoje auto. Výstavba krížovej cesty trvala približne 1 a pol roka. Monumentálnu kamennú cestu požehnal 17. septembra 2016 osobne žilinský diecézny biskup mons. Tomáš Galis spolu s desiatkami kňazov, rehoľníčkami a rehoľníkmi. Tento jedinečný akt si nenchali ujsť ani tisíce pútnikov zo Slovenska, Česka ale i Poľska.

Každá zastávka krížovej cesty pozostáva z dvoch lavičiek, polkruhovej steny vyloženej kameňom, kamenných dosiek s vyrytým číslom konkrétnej zastávky a tiež zo slov Ježiša z Denníčka sv. sestry Faustíny. V strede steny sa nachádza aj vyobrazenie scény, ktorá sa vzťahuje k danému zastaveniu. Krížová cesta je obkolesená hustým lesom.

Prvú časť cesty na vrch Butkov lemuje 14 zastávok krížovej cesty. Zdroj: zoznam.sk

Dominanta hory

Po neľahkom výstupe vás čaká pohľad, s ktorým stratíte všetky slová. Celé pútnické miesto máte zrazu na dosah a pred vami sa rozprestiera skalné sanktuárium. Nad Ladcami sa totiž týči vo výške 584 metrov nad morom 12 metrový kríž zasadený do masívnej skaly. V srdci kríža je umiestnená vzácna relikvia dreva Svätého kríža. Slávnostné požehnanie kríža sa uskutočnilo za prítomnosti 10 kňazov a 150 veciacich 14. septembra 2013. Výklad z biblie predniesol páter Elias Vella. V okolí kríža je vybudovaná výhliadka, z ktorej máte Považie ako na dlani.

Nad obcou Ladce sa týči masívny 12 metrový kríž. Zdroj: zoznam.sk

Pastva pre oči

Len o pár metrov ďalej sa nachádza kaplka Božieho milosrdenstva, ktorú projektoval architekt Milan Opálka z Terchovej ako skalnú jaskyňu. Unikátom je aj základný kameň kaplnky, ktorý pochádza z hrobu sv. sestry Faustíny. V interiéri kaplnky nechýba oltár či reliéf Ježiša a Matky Božej. Za kamennou plastikou stojí výtvarníčka Kateřina Pavlicová z Ostravy. V oltári sú umiestnené aj relikvie mladých svätcov. Kamenná kaplnka bola požehnaná 21. mája 2019 žilinským diecéznym biskupom mons. Tomášom Galisom. Slávnosť bola sprevádzaná tiež hudobno-speváckym vystúpením súboru z Novej Dubnice The Gospel Family so sólistom opery Slovenského národného divadla Ivanom Ožvátom.

Kaplnka bola požehnaná žilinským diecéznym biskupom. Zdroj: zoznam.sk

Patrónka hory

V areáli sa nachádza aj 6 metrov vysoká socha Panny Márie, ktorá stojí na 3-metrovom podstavci. Sochu skonštruoval akademický sochár Vladimír Višváder. Práce na soche odštartovali v decembri 2017. Pomocou metrových foriem vytvorili šesť častí sochy. Vyplnené boli kamennou hmotou vytvorenou na báze cementu a mletých vápencov. V apríli 2018 boli jednotlivé časti prevezené na horu Butkov. Ide o jedinečnú kamennú mariánsku sochu v nadživotnej veľkosti. Presvedčí vás o tom aj detailné vyobrazenie rúk či tváre Panny Márie.

Navštíviť môžete aj Mariánsky areál. Zdroj: zoznam.sk

Nestratíte sa

Cesty na Butkov sa nemusíte báť. V prípade, že idete z Bratislavy je potrebné zísť na približne na 145 kilometri na smer Ilava. Cestu potom musíte nasmerovať cez celú Ilavu, obec Košecu až sa dostanete do Ladiec, kde približne v polovici pri miestnom pohostinstve odpočíte doprava. Cesta okolo Považskej cementárne vás nasmeruje až takmer priamo na vrchol hory. Pre tých čo by si to na horu Butkov namierili z opačného smeru a teda zo Žiliny, z diaľnice musia zíjsť na 153 kilometri na smer Ladce.

Galéria
Zdroj: zoznam.sk
Zdroj: zoznam.sk
navigate_before
navigate_next

Mohlo by vás zaujímať: