Regióny Trenčín Prievidza

TOTO mesto si pripomína výročie prvej písomnej zmienky trojdňovým programom

20191008_BOJ01_STO7690652803
Ilustračné foto. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

BOJNICE – Mesto Bojnice si tento víkend pripomína 910. výročie prvej písomnej zmienky. Oslavy sa začali v piatok (15 .9.) a potrvajú do nedele (17. 9.), slávnostne ich otvorili v sobotu dopoludnia. Súčasťou programu sú aktivity pre deti i dospelých, divadelné predstavenia, remeselný jarmok či dobové podujatia.

Program pripravilo Kultúrne centrum (KC) Bojnice v spolupráci s mestom. “Každý deň sme sa snažili venovať niekomu inému. Celá dramaturgia programu je pripravená tak, aby obsiahla každú jednu vekovú kategóriu, každého jedného človeka, ktorý má chuť na modernú hudbu, poriadnu dávku dobových podujatí, ale takisto i folklóru,” načrtol riaditeľ KC Vojtech Bartko.

Program počas dňa bol venovaný deťom

Prvý deň osláv bol podľa neho venovaný zábave, keďže ide o 910. výročie prvej písomnej zmienky o podhradí, zabávalo sa tak podhradie. Program počas dňa bol venovaný deťom, večer koncertu umelcov i diskotéke s DJ-om, zároveň mesto odovzdávalo ocenenia. “Sobota je venovaná histórii. Máme tu dobové historické skupiny, kapely, divadielka. Jednoducho, otvárame kráľovské Bojnice. V nedeľu pozývame všetkých, ktorí milujú folklór, budeme sa zabávať, na námestí bude i zabíjačka,” doplnil Bartko.

Do regiónu zavítali i zahraniční návštevníci

Súčasťou otvorenia osláv bolo i ukončenie letnej turistickej sezóny. Tú hodnotí Oblastná organizácia cestovného ruchu Región horná Nitra-Bojnice (OOCR RHNB) ako úspešnú, konkrétne čísla však k dispozícii podľa výkonnej riaditeľky OOCR Andrey Freimann ešte nemá. “V tejto chvíli je už jasné, že sezóna bola naozaj bohatá. Turisti prišli, ubytovacie kapacity boli relatívne veľmi dobre vyťažené,” zhodnotila Freimann. Do regiónu podľa nej zavítali i zahraniční návštevníci, bolo ich viac ako pred pandémiou. “Aj diverzita krajín, z ktorých návštevníci prichádzajú, sa rozšírila. V Bojniciach bolo možné počuť francúzštinu, taliančinu, prípadne jazyky z iných západných krajín, ktoré až tak nespadajú do našej vzorky návštevníkov regiónu,” skonštatovala.

Bojnice sú pre primátora Ladislava Smatanu podľa jeho slov srdcovkou, zároveň i výzvou. “Veľmi symbolický je nápis na severnej stene kostolnej veže pod hodinami. Je tam citácia z písma Rimanom, kde je napísané: už nadišla hodina, aby ste sa prebudili zo sna. I my by sme sa mali prebudiť zo sna,” podotkol Smatana. Každá takáto príležitosť, akou sú i oslavy výročia, je podľa neho veľmi dobrá v tom, že rovnako ako človek, tak aj mesto sa môže pri takýchto príležitostiach zamyslieť, pozrieť sa späť a ísť vpred.