Spoločnosť Regióny Domáce Trenčín Myjava Top

Tragédia v Myjave. Silný vietor má svoju prvú obeť, je ňou dieťa

Zdroj: FB / Polícia SR

MYJAVA (Petra Hollá/SITA) – Obrovská tragédia sa stala dnes dopoludnia na Staromyjavskej ulici v Myjave. Podľa prvotných informácií vietor prevrátil autobusovú zastávku, zranené boli dve maloleté deti. Ako informovala trenčianska krajská polícia, jedno z nich po prevoze na lekárske ošetrenie zomrelo, druhé dieťa je v kritickom stave. Okolnosti nešťastia polícia vyšetruje.

 

Aktualizované o 16:00 o stanovisko mesta Myjava

Aktualizované o 17:50 o nové informácie 

Silný vietor pustoší západné Slovensko už od včerajšieho dopoludnia, pre viaceré okresy bol vydaný až tretí stupeň výstrah SHMÚ. Na Myjave je dnes výstraha druhého stupňa pred silným nárazovým vetrom, “kde sa miestami očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 23 – 26 m/s (85 – 95 km/h) alebo priemernú rýchlosť 16 m/s (60 km/h)”.

Podľa informácii Glob.sk dieťa, ktoré je v kritickom stave, v súčasnosti prevážajú leteckí záchranári do bratislavského Národného ústavu detských chorôb. Informáciu nám potvrdila hovorkyňa leteckej spoločnosti Air transport Europe Zuzana Hopjaková. Posádka by sa už mala nachádzať v Bratislave, podľa prvotných informácií má mať dieťa poranenie hlavy. Ako následne dodala, má ísť o 2-ročného chlapčeka, ktorého posádka previezla v stabilizovanom stave a v umelom spánku do bratislavskej nemocnice. Podľa informácií Glob.sk je chlapček v stabilizovanom stave a pripravený na operáciu, stav je ale naďalej veľmi vážny, pretože utrpel mnohopočetné zlomeniny a vážne poranenie hlavy.

“Veľmi silný vietor prevrátil autobusovú zastávku v okamihu, kedy okolo prechádzala päťčlenná rodina – dvaja dospelí a tri malé deti. Rodičia a najstaršie dievčatko sú v poriadku, žiaľ, prostredné dievčatko, ktoré malo štyri roky, tragédiu neprežilo. Jej zranenia boli nezlučiteľné so životom,” povedal pre portál MyTrenčín riaditeľ myjavskej nemocnice Henrich Gašparík.

K celej veci sa vyjadrila aj samotná myjavská samospráva. Tá rodine vyjadrila úprimnú sústrasť, pričom dodali, že sú ochotní im akokoľvek pomôcť v ťažkej situácii, v ktorej sa teraz nachádzajú. “Dnešná udalosť, kedy silný vietor vyvrátil prístrešok autobusovej zastávky pri nemocnici a ten pripravil o život dieťa a druhé ťažko zranil, nás veľmi zasiahla a zarmútila. Celá vec je v šetrení polície a samospráva okamžite prijala opatrenia na kontrolu všetkých ostatných prístreškov, zariadení a stromov, ktoré by mohol silný vietor poškodiť,” uviedli na sociálnej sieti.

Víchrica spôsobila rôzne problémy

Víchrica Petra prišla na západ Slovenska v utorok v dopoludňajších hodinách. Vo viacerých okresoch vyhlásený druhý a tretí stupeň výstrah. Samotný silný vietor spôsobil viaceré komplikácie – vyvracal stromy, strhával strechy, bilbordy, relatívne ľahké objekty lietali vzduchom. Podľa hovorkyne Prezídia hasičského a záchranného zboru Zuzany Farkasovej mali za včerajší deň hasiči takmer 300 výjazdov. “Najčastejšie v Bratislavskom kraji, kde boli vyslaní k 82 výjazdom. Situácia v Trnavskom kraji bola podobná – hasiči tam zasahovali 75 – krát. Nárast výjazdov zaznamenali aj príslušníci v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji, kde pomáhali 43 a 36 – krát. V ostatných slovenských krajoch bola situácia pokojnejšia – v Trenčianskom kraji pomáhali 21 – krát, v Žilinskom 16 – krát, v Košickom 13 – krát a v Prešovskom kraji 10 – krát,” uviedlo prezídium na sociálnej sieti.

Ako dodala, najčastejšími príčinami výjazdov boli popadané stromy a konáre, ktoré blokovali cesty a ničili autá a majetky obyvateľov. “Hasiči museli v takýchto prípadoch zasahovať až 226 – krát, čo je 76 % z celkového počtu výjazdov technického charakteru. Na odstraňovaní následkov nepriaznivej poveternostnej situácie sa za posledných 24 hodín podieľalo až 900 profesionálnych a dobrovoľných hasičov s 280 ks hasičskej techniky,” uzavrela. 

Okrem toho nepriaznivá poveternostná situácia zapríčila aj výpadky elektriny v banskobystrickom a žilinskom kraji. Do rána mali byť bez elektriny desaťtisíce domácností, najkritickejšia situácia bola na Horehroní. V okrese Brezno boli postihnuté obce Nemecká, Krpáčovo, Motyčky, Podbrezová, Jasenie, Predajná, Tále, Bystrá, Chopok-juh, Mýto pod Ďumbierom, Braväcovo, Heľpa, Polomka, Závadka nad Hronom, Selce a Lučatín. Výpadky sú aj v Banskej Štiavnici, v Žiari nad Hronom a v Novej Bani.

„Hneď so svitaním vyrazili do terénu všetci dostupní pracovníci údržby, aby situáciu čo najskôr upokojili. V priebehu niekoľkých hodín by mali obnoviť dodávku elektriny pre tisícky domácností. Nie je však vylúčené, že nebudú pribúdať aj ďalšie poruchy, keďže na mnohých miestach stále fúka a pretrváva meteorologická výstraha najvyššieho stupňa,“ povedal hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš s tým, že podľa rozsahu poškodenia niektorých častí distribučnej sústavy je možné, že niektoré opravy budú veľmi náročné a potrvajú dlhšie. „Najmä pre rozmočený terén a silný vietor nie je možné dostať potrebnú techniku na všetky zasiahnuté miesta. Preto prosíme dotknutých obyvateľov o pochopenie a trpezlivosť. Všetci v SSD robia všetko pre to, aby mal elektrinu každý odberateľ v čo najkratšom čase,“ doplnil hovorca.

Správu aktualizujeme

 

Mohlo by vás zaujímať