Regióny Trenčín

Trenčanskí cestári dostali už vianočný darček. Tešiť sa môžu z novej techniky za milióny eur

ilustračné foto Zdroj: TASR / Branislav Račko

TRENČÍN – Vianočný darček v podobe novej techniky za viac ako 2,4 milióna eur dnes dostali zamestnanci Správy ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). Medzi 47 kusmi techniky veľkosťou dominujú tri nové posypové vozidlá, ktoré podľa riaditeľa Správy ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Radovana Karkuša pôjdu do stredísk v Nitrianskom Pravne, Partizánskom a Myjave. Predseda TSK Jaroslav Baška pri príležitosti odovzdania nových vozidiel potvrdil, že župa má v pláne obnoviť cestársku techniku v súhrnnej hodnote 10 miliónov eur.

 

Správa ciest TSK počas roka udržiava 1 500 kilometrov ciest II. a III. triedy a na základe zmluvy so Slovenskou správou ciest aj 300 kilometrov ciest I. triedy. “Keď som pred časom obišiel všetky cestmajsterstvá, nemal som z pohľadu na stav techniky dobrý pocit. Bolo jasné, že musíme investovať do jej obnovy. Objem 1 800 km je naozaj veľký a zamestnanci k údržbe potrebujú dôstojnú techniku,” uviedol trenčiansky župan.

Podľa jeho slov sumár potrebnej obnovy techniky mal hodnotu 10 miliónov eur. “Táto suma bola z krajského rozpočtu vyčlenená na najbližšie štyri roky, pričom v prvej etape sa nám podarilo obstarať 47 kusov techniky v hodnote 2,42 milióna eur. Nakúpili sme tri posypové vozidlá, tri traktorbágre, šesť traktorov s kosačkami a k tomu ďalšiu techniku, ako napríklad prívesné vozíky na prevoz materiálu, výstražné vozíky pre prácu na ceste, radlice či vysokozdvižnú plošinu,” priblížil novinky vo vozidlovom parku Správy TSK jej riaditeľ Radovan Karkuš.

Kým nové posypové vozidlá budú využívať strediská Správy TSK v Nitrianskom Pravne, Partizánskom a Myjave, tri traktorbágre poputujú do Považskej Bystrice, Ilavy a Trenčína. Pri prehliadke novej techniky sa nedali prehliadnuť aj tri elektromobily Nissan Leaf. “Tie dostanú v Trenčíne, Novom Meste nad Váhom a Považskej Bystrici. Poslúžia majstrom na kontrolu vykonaných prác počas zimnej i letnej údržby ciest,” uviedol Karkuš. Ako riaditeľ Správy ciest TSK dodal, aktuálne je už v procese verejného obstarávania druhá etapa obnovy cestárskej techniky v podobnom objeme 2,5 milióna eur.