Regióny Trenčín Top

Učiteľka z Trenčína prehovorila o tom, aké je to cítiť vakcínu proti koronavírusu na vlastnej koži

TRENČÍN – Východiskom zo začarovaného kruhu plného testovania, obmedzení a strát na životoch má byť očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Ako prví na rad prišli lekári, seniori, zdravotníci, policajti, hasiči a ďalší pracovníci, ktorí sa nachádzajú v prvej línii a očkovanie nevyhnutne potrebujú. Možnosť dať sa zaočkovať neminula ani pedagógov. Pri prvej príležitosti ju hneď využila aj učiteľka Martina, ktorá pôsobí na jednej zo základných škôl v Trenčianskom kraji. S redakciou Zoznam.sk sa podelila o pocity, aké to je okúsiť vakcínu na vlastnej koži.

 

Slováci o bezplatné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 prejavili značný záujem. Aktuálne sa v krajine nachádza viac ako 300-tisíc zaočkovaných prvou dávkou. Druhú dostalo už takmer 150-tisíc ľudí. Medzi nimi je aj učiteľka Martina, ktorá sa spolu so svojimi kolegami dala zaočkovať vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. ,,Akonáhle sa nám naskytla príležitosť, s kolegami sme neváhali. Absolvovali sme krátku registráciu prostredníctvom elektronického formulára a o niekoľko dní sme navštívili vakcinačné centrum v Žiline. Museli sme cestovať, pretože pre veľký záujem sa v Trenčianskom kraji už vakcíny nenachádzali,” opísala cestu k očkovacej látke Martina.

Napriek tomu, že po internete a v spoločnosti koluje hneď niekoľko hoaxov o očkovaní, Martina žiadnemu z nich nepodľahla. ,,O tom, že by som sa nedala zaočkovať, som ani neuvažovala. Ja aj moje deti sme prešli  už niekoľkými očkovaniami proti záškrtu, čiernemu kašľu, obrne, hepatitíde a proti ďalším chorobám, ktoré nám vďaka vakcínam v dnešnej dobe nerobia vrásky. Preto pevne verím, že aj vakcína proti koronavírusu nás vyvedie z tohto bludného kruhu a konečne sa vrátime do bežných koľají,” povedala učiteľka Martina.

 

Pedagógovia sa prevažne očkujú vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Zdroj: TASR / Ján Krošlák

Panike nepodliehala

Strach z očkovania či vedľajších účinkov nemala. Vakcínu jej vpichli do ľavej ruky. Bezprostredne po vpichu nepociťovala žiadne neobvyklé prejavy. ,,Vedľajšie účinky sa predsa len dostavili, ale až na večer a teda niekoľko hodín po očkovaní. Ako prvé mi začala byť zima. Neskôr som dostala teplotu, ktorú som sa snažila tlmiť paralenom. Nasledujúci deň už teplota ustúpila, ale začala ma veľmi bolieť hlava. Bolesť pretrvávala po celý deň. Ďalších päť dní po očkovaní som cítila celkovú slabosť tela a nebola som vo svojej koži,” prezradila Martina.

Po prekonaní prvotných vedľajších účinkov sa Martina informovala navzájom s kolegyňami o tom, ako ich telo prijalo vakcínu. ,,Musím priznať, že ako sa zdá, ja som si užila asi najsilnejšie vedľajšie účinky vakcíny. Kolegyne pociťovali len mierne zmeny telesnej teploty a netrpeli bolesťou hlavy. Každý sme iný a preto to, čo som zažívala ja, nemusí postihnúť nikoho iného,” skonštatovala. Martina však vedela, že ťažkosti ju čoskoro opustia, nakoľko išlo len o vedľajšie účinky, a preto nepanikárila.

Martinu čaká ešte druhá dávka vakcíny. Aj napriek ťažšiemu priebehu by celý očkovací proces absolvovala ešte raz. ,,Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vnímam ako jedinú cestu, ktorá nám môže z tvárí strhnúť rúška a opäť zabezpečiť voľný pohyb,” uzavrela.

 

Nie každý musí mať nepríjemné vedľajšie účinky. Zdroj: TASR / AP

Učitelia si vakcíny minuli

Na zaočkovanie pedagogických a nepedagogických zamestnancov bolo vyčlenených celkom 40-tisíc vakcín. Tieto kvóty už boli naplnené. Po včerajšom rokovaní vlády minister školstva Branislav Gröhling (SaS) potvrdil, že desaťtisícové zásoby boli vyčerpané a s očkovaním pedagógov sa na teraz končí. Šéf rezortu školstva však plánuje s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (OĽANO) diskutovať, aby sa v očkovaní učiteľov pokračovalo.

 

Vakcíny vyčlenené pre pedagógov sa minuli. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

* Skutočné meno respondentky sme sa na jej žiadosť rozhodli nezverejniť. Meno použité v texte je fiktívne.