Regióny Trenčín

V bojnickej zoo pomôžu ročne desiatkam dravcov. Ošetria aj cicavce, kopytníky a šelmy

V bojnickej zoo ošetria ročne desiatky dravcov. ZDROJ: TASR

BOJNICE – Desiatkam dravcov ročne pomôžu ošetrovatelia v rehabilitačnej stanici Národnej zoologickej záhrady v Bojniciach. Popri operencoch sa tam dostanú i malé a väčšie cicavce, medzi inými i kopytníky a šelmy.
      

 

“Prichádzajú k nám rôzne vtáky s rôznymi zraneniami. Vtáctvo sa najskôr umiestňuje do karanténnej stanice a po rôzne dlhej dobe liečenia ide do rehabilitačnej stanice. Následne vyhodnocujeme, či ide o trvalé hendikepy, alebo sa môžu vypustiť do voľnej prírody. Trvalý hendikep, samozrejme, už doživotne zostáva u nás,” priblížil hovorca zoo Pavel Procner.

Hovorca nevedel odhadnúť, koľko dravcov príde do zoo, ide však podľa neho o desiatky ročne. Viaceré z nich sa ošetrovateľom podarí zachrániť a končia opäť vo voľnej prírode. “Len nedávno naši zoológovia vypúšťali do voľnej prírody sovu lesnú, ktorá k nám prišla po náraze s ťažkým hendikepom. Vypúšťali sme i myšiarku ušatú,” spomenul.

Domov v bojnickej stanici našla i zákonom chránená plamienka driemavá. “Táto plamienka k nám prišla už s amputovaným ľavým krídlom, preto už nie je vhodná na vypustenie do voľnej prírody a zostáva u nás trvalo,” priblížila vedúca úseku vtáctva Agnesa Cachovanová.

O hendikepované zvieratá sa podľa nej ošetrovatelia starajú rovnako ako o zdravé jedince. “Musíme však prispôsobiť ubikácie týmto vtákom, keďže často nevedia lietať. Medzi zdravými a hendikepovanými vtákmi nie je čo sa týka povahy rozdiel, sú zvyknuté na ošetrovateľov. Sú druhy, ktoré sú plachejšie, neukazujú sa ani návštevníkom. Napríklad aj plamienky driemavé, ktoré sú nočné vtáky a cez deň bývajú schované v búdkach,” ozrejmila.

Nie každé mláďa, ktoré nájdu ľudia na zemi, potrebuje pomoc odborníkov. Ak nie je zranené, mali by ho nechať vo voľnej prírode, upozornila Cachovanová. Nález zraneného dravca či iného zvieraťa je potrebné nahlásiť na Štátnu ochranu prírody.

Rehabilitačná stanica bojnickej zoo prijíma zranené zvieratá z celého územia Trenčianskeho kraja. Najčastejšie ide o dravce, konkrétne myšiaky lesné, sokoly myšiare, sovy lesné, sovy dlhochvosté. Pomoc tam nájdu ale i ježkovia či veveričky. Niektoré z vypustených dravcov sledujú odborníci pomocou vysielačiek.