Regióny Trenčín

V Dubnici nad Váhom vznikne prvá komunitná záhrada. Zakladá ju študentka ekológie

Ilustračná foto. Zdroj: FB / Staré Mesto - srdce Bratislavy

NOVÁ DUBNICA– V Novej Dubnici vznikne prvá komunitná záhrada. Spolu s členmi občianskeho združenia eDeN v meste ju zakladá študentka ekológie Sokratovho inštitútu Patrícia Krausová.

 

Do pestovania zeleniny, byliniek, ale aj kvitnúcich nektarodajných rastlín pre opeľovače sa na sídlisku SNP podľa nej zapoja prihlásené domácnosti z bytového domu aj členovia združenia. “Komunitnú záhradu budú tvoriť štyri veľké vyvýšené záhony z kvalitného smrekovcového dreva, informačná tabuľa, nádrž na zadržiavanie dažďovej vody na polievanie záhonov, ale aj prvky na podporu biodiverzity ako hmyzí hotel, búdka, kŕmidlo, či napájadlo pre vtáky. Záhrada vznikne vedľa komunitného kompostoviska, ktoré sme v spolupráci s mestom založili pred rokom,” uviedla Krausová.

Pri vytváraní projektu ju inšpirovali príklady z Austrálie, kde predtým žila dva roky. V komunitnej záhrade plánujú členovia združenia usporiadať prednášky a workshopy na rôzne enviro a eko témy, napr. ako žiť čo najviac bezodpadovo a lokálne, ako si vyrobiť prírodnú kyticu, prírodnú kozmetiku, prečo sú opeľovače dôležité a ako im pomôcť.

“Komunitné záhrady prinášajú samé pozitíva. Susedia sa vďaka nim zbližujú, dopestujú si aspoň základné druhy zeleniny a byliniek, ktoré potom nemusia kupovať zo supermarketov, priestor sídliska sa výrazne skrášli. Ak sa zakomponujú aj prvky ako hmyzí hotel či kŕmidlo pre vtáky, podporí sa tým i mestská biodiverzita,” uzavrela Krausová.