V meste chcú zrekonštruovať pomätny dom Janka Jesenského

BÁNOVCE NAD BEBRAVOU – Pamätný dom Janka Jesenského v Bánovciach nad Bebravou čaká komplexná rekonštrukcia. Náklady na obnovu národnej kultúrnej pamiatky (NKP) predstavujú približne 650.000 eur, financie na tento účel chce získať Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) z Plánu obnovy a odolnosti SR. Informovala o tom referentka oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu TSK Barbora Jánošková.

 

Modernizáciu NKP zrealizuje TSK podľa pripravenej projektovej dokumentácie, ktorú obstaral pomocou dotácie z Ministerstva kultúry SR. S prácami plánuje začať tento rok.

“Samotná rekonštrukcia zahŕňa viaceré úpravy, od eliminovania vlhkosti muriva, cez obnovu fasády a architektonických prvkov až po modernizáciu strechy a s ňou súvisiacich konštrukcií. A to s dôrazom na zachovanie historického výrazu budovy národnej kultúrnej pamiatky v súlade s podmienkami danými Krajským pamiatkovým úradom v Trenčíne,” uviedla vedúca odboru regionálneho rozvoja Úradu TSK Martina Lamačková.

Pamiatku v okresnom meste využívajú aj žiaci a pedagógovia Gymnázia Janka Jesenského v Bánovciach nad Bebravou. “Trenčiansky kraj síce nebol rodiskom tohto významného literáta, no Jesenský v ňom dlhé roky pôsobil. Jeho odkaz chce krajská samospráva zachovať aj pre ďalšie generácie, preto sa rozhodla jeho pamätný dom zrekonštruovať,” dodala Jánošková.

Viac o téme: janko jesenský, pamätny dom, rekonštrukcia

Súvisiace články