Regióny Trenčín

V trenčianskej nemocnici otvorili vynovené oddelenie. Rekonštrukcia trvala osem mesiacov

Vo Fakultnej nemocnici otvorili vynovené oddelenie. ZDROJ: FNTN.sk

TRENČÍN – Skvalitnenie poskytovania intenzívnej zdravotnej starostlivosti má priniesť rekonštrukcia oddelenia anestézie a intenzívnej medicíny vo Fakultnej nemocnici Trenčín. Po osemmesačnej rekonštrukcii v utorok aj za prítomnosti dočasne povereného ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského odovzdali do užívania zmodernizované priestory.

 

Podľa riaditeľa Fakultnej nemocnice Trenčín Tomáša Janíka sa rekonštrukcia začala v júni minulého roku, preinvestovalo sa asi 2,4 milióna eur. “Zariadenia starého oddelenia sme komplet vyhodili, urobili sme nové dispozičné riešenia, skladové priestory, zákrokové sály a pracovisko budúceho angiologického centra. Financie na rekonštrukciu poskytlo Ministerstvo zdravotníctva SR,” doplnil riaditeľ s tým, že ďalšie rekonštrukčné práce vo Fakultnej nemocnici Trenčín sa dotknú pracoviska magnetickej rezonancie, ktoré otvoria v apríli tohto roka.

Z finančného balíka od rezortu zdravotníctva podľa neho pribudne nový samostatný vchod do nemocnice, parkovacie plochy pre zamestnancov a návštevníkov nemocnice. Nové laboratórne vybavenie dostane oddelenie klinickej biochémie a hematológie, rekonštrukciou by mala prejsť neonatológia a detská klinika, zrekonštruovať chcú aj všetky výťahy.

Ako informoval primár oddelenia anestézie a intenzívnej medicíny Tomáš Šulík, pôvodné oddelenie fungovalo vo Fakultnej nemocnici Trenčín už od roku 1991, rekonštrukciou po viac ako 40 rokoch sa “dostalo do 21. storočia”.

“Opustili sme otvorený priestor a celé zrekonštruované oddelenie je situované ako izolačné boxy. Je tam moderná vzduchotechnika tak, ako má byť na oddelení intenzívnej medicíny najvyššieho štandardu. Sme jedinou koncovou nemocnicou v Trenčianskom kraji, ročne na oddelení anestézie a intenzívnej medicíny ošetríme asi 350 pacientov,” doplnil primár.

Verí, že vo Fakultnej nemocnici Trenčín sa bude kreovať nové kardiocentrum. “Čo sa týka pokrytia starostlivosti o pacientov s infarktom a cievnymi mozgovými príhodami, bol trenčiansky región čiernou dierou na mape Slovenska. Všetky stavy sa museli buď letecky, alebo sanitkami prevážať do Nitry, Trnavy alebo Bratislavy. Nové kardiocentrum by tak malo slúžiť asi 600 000 obyvateľom,” zdôraznil Šulík.

Podľa Lengvarského bola rekonštrukcia oddelenia anestézie a intenzívnej medicíny v trenčianskej nemocnici súčasťou modernizačných projektov v nemocnici za asi desať miliónov eur. “Verím, že personál sa bude na vynovenom pracovisku cítiť dobre a nové priestory prispejú k tomu, aby naši zdravotnícki pracovníci zostali na Slovensku a neodchádzali od našich pacientov,” zdôraznil minister.