Regióny Trenčín

Zastupiteľstvo Trenčianskeho kraja premiérovo tlmočili do posunkovej reči

Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

TRENČÍN – Pondelkové (27. 4.) rokovanie Zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) charakterizovali hneď dve novinky. Z dôvodu opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 sa prvýkrát v histórii konalo formou videokonferencie a rovnako premiéru malo tlmočenie do posunkovej reči. Takmer päťhodinové zasadnutie mohli sledovať obyvatelia kraja tradične v priamom prenose.

 

Podľa predsedu TSK Jaroslava Bašku sa na videokonferencii zúčastnilo zo 47 poslancov celkovo 45, do samotného konca vydržalo 41. Obavy z nižšieho počtu poslancov sa tak nenaplnili. Zastupiteľstvo podľa jeho slov trvalo dlhšie ako zvyčajne, najviac zdržaní spôsobilo zrátavanie hlasov.

„Museli sme zabezpečiť, aby verejnosť videla, ako každý poslanec hlasuje. Zasadnutie sa dokonca vysielalo na dvoch kanáloch. Aj takto sme zabezpečili, aby verejnosť kontrolovala priebeh rokovania,“ skonštatoval predseda TSK.

Ako dodal, prvýkrát v histórii bolo celé zasadnutie tlmočené do posunkovej reči. „Tak to budeme robiť aj naďalej. K otvorenosti samosprávy patrí aj to, že chceme, aby tomu rozumeli aj ľudia s určitým hendikepom. Vďaka patrí obom tlmočníčkam, ktoré tlmočili celé zastupiteľstvo aj následný brífing,“ doplnil Baška.