Regióny Trenčín Myjava

Železničný Myjavský viadukt bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku

Zdroj: myjava.sk

MYJAVA – Pamiatkový úrad SR vyhlásil Myjavský viadukt – železničný most Myjava za národnú kultúrnu pamiatku. Informoval o tom hovorca mesta Myjava Marek Hrin.

 

Rozhodnutie bolo zverejnené verejnou vyhláškou. “Myjavský viadukt je hodnotným architektonickým a technickým dielom začiatku 20. storočia, architektonicky i konštrukčne mimoriadne odvážnym a zaujímavým riešením oceľového mosta v oblúku,” uviedli v odôvodnení pamiatkari.

Ako doplnili, konštrukcia a architektonické stvárnenie viaduktu zmenilo siluetu mesta tak, že dnes patrí medzi ikonické stavby mesta. “Most je súčasťou železničnej trate, ktorá prepojila obe časti novovzniknutej Československej republiky a bola technicky náročným a finančne nákladným projektom realizovaným v dvoch základných etapách medzi rokmi 1923 až 1929,” informoval Pamiatkový úrad SR.

“Most bol postavený v druhej etape výstavby železničnej trate Veselí nad Moravou – Nové Mesto nad Váhom v rokoch 1927 až 1929. Je tvarovaný do čistého oblúku s polomerom 400 metrov, je dlhý 196,7 metra a jeho niveleta leží až 29 metrov nad údolím ulice Žaboškreky,” spresnil hovorca mesta.