Zrazená chodkyňa ležala v bolestiach, na SANITKU čakala POL HODINU! Ako je to možné? Záchranári PREHOVORILI

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM – Pred pár dňami sa v Nových Mesto nad Váhom stala nepríjemná udalosť, ktorá poukazuje na rastúci tlak na záchrannú službu na Slovensku. Zrazená chodkyňa ležala na zemi a musela čakať až 25 minút na príchod sanitky, hoci bola zranená a trpela bolesťami. Tento prípad nie je ojedinelý, upozornili na sociálnej sieti záchranári z Nového Mesta nad Váhom a Starej Turej.

Zranenej chodkyni do príchodu sanitky poskytli pomoc svedkovia, vrátane záchranárky, ktorá išla autom náhodne okolo.Zastavila som a išla pomôcť pani ležiacej v strede cesty. Takisto išli náhodne okolo kolegovia z polície a pomáhali spolu so svedkom nehody. Do príchodu kolegov, ktorým bol výjazd nahlásený v Trenčíne, sme spolu so svedkom ostali s pacientkou, kontrolovala som opakovane jej stav, v rámci možnosti sme ju udržiavali v komforte,“ priblížila svedkyňa a záchranárka Natália, ktorá bola vtedy mimo služby.

Zdroj: Facebook/J.H.

Záchranári sú preťažení pre neakútne stavy

Záchranná služba napokon dorazila až po 25 minútach. Dôvod? Ako vysvetlili záchranári, počet výjazdov záchrannej zdravotnej služby na Slovensku každoročne stúpa. Až 70 % z nich tvoria menej naliehavé prípady, ako sú bolesti hlavy, vysoký tlak, zvracanie, horúčka či bolesti chrbta. Takýto trend výrazne zvyšuje zaťaženie posádok záchranky, ktoré sa musia prioritne venovať ohrozeným pacientom, upozorňujú záchranári.

Aktuálny systém je nastavený tak, že záchranná služba rieši aj menej akútne stavy nakoľko supluje ambulantnú sféru a veľakrát pohodlie pacienta, ktorý odmieta ísť na vyšetrenie vlastnou cestou, aj keď sa má ako dostať na ošetrenie, ale je pre neho pohodlnejšie čakať v pohodlí domova,“ podotkli.

Záchranná služba preto apeluje na verejnosť, aby v prípadoch, keď nie je život ohrozený, zvážili vlastnú dopravu do najbližšieho urgentného príjmu, ambulancie pohotovostnej služby (APS), obvodného lekára alebo odborného lekára.

Ako dlho na Slovensku trvá, kým príde sanitka?

Priemerný čas dojazdu záchrannej služby na Slovensku sa pohybuje okolo 8 až 15 minút. Tento čas však môže byť predĺžený v dôsledku rastúceho počtu výjazdov a dopravnej situácie, čo môže viesť k zbytočnému čakaniu, ako sme videli v prípade v Novom Meste nad Váhom.

Na zlepšenie situácie má byť od januára 2026 spustená nová zdravotnícka linka 116 117, ktorá je určená na konzultácie v menej naliehavých zdravotných stavoch. Volaním na túto linku pacienti získajú odborné poradenstvo, usmernenie, či odporúčanie, kam sa majú obrátiť – či už na lekára, pohotovosť alebo inú zdravotnícku službu.

Sanitné vozidlo rendez‑vous. Zdroj: Záchranná zdravotná služba ZaMED

Čas príjazdu skracuje taktiež systém rendez‑vous (RV), ktorý už na Slovensku funguje v niektorých lokalitách. K pacientovi najprv vyrazí lekár v špeciálne vybavenom osobnom aute či dokonca na motorke, aby poskytol rýchle odborné ošetrenie. Ak pacient potrebuje prevoz, presunie sa do prepravnej sanitky (RZP), čím sa RV posádka okamžite uvoľní na ďalší výjazd.

Viac o téme: nehoda, Nové Mesto nad Váhom, sanitka, záchranári

Súvisiace články