Regióny Trenčín Bánovce nad Bebravou

Chirurgovia v bánovskej nemocnici ročne operujú 150 pacientov s kŕčovými žilami

ilustračná foto Zdroj: pixabay.com

BÁNOVCE NAD BEBRAVOU – Chirurgovia v nemocnici v Bánovciach nad Bebravou ročne operujú 120 až 150 pacientov s kŕčovými žilami. Miniinvazívnu metódu využívajú v 80 percentách prípadov.

 

“Pôvod kŕčových žíl, teda varixov je v 90 percentách zdedené ochorenie. K ich vytvoreniu dopomáhajú aj iné ako genetické faktory, napríklad nadváha, sedavé zamestnanie a ženské pohlavné hormóny, teda antikoncepcia,” spomenul Roman Samek z oddelenia jednodňovej zdravotnej starostlivosti bánovskej nemocnice.

Kŕčové žily sa podľa neho najčastejšie vyskytujú u starších ľudí, vek je ale jedným z faktorov, ktorý ovplyvňuje ich vznik. Ženy týmto ochorením trpia častejšie ako muži, v pomere tri ku jednej. Neliečenie kŕčových žíl môže postupne viesť k rôznym typom komplikácií. “Menej závažné sú zmena pigmentácie kože, skleróza, zhrubnutie podkožia a opuchy. Medzi závažnejšie komplikácie radíme vred predkolenia, povrchový a hlboký zápal žíl. Trombóza je príčinou tromboembolickej choroby, čiže stavu, kedy sa môže zrazenina utrhnúť zo steny žily a putovať do pľúc,” vysvetlil Samek s tým, že ide o veľmi vážnu a niekedy pri masívnej embolizácii aj o smrteľnú komplikáciu.

Liečba varixov je vždy individuálna, v bánovskej nemocnici najčastejšie vykonávajú takzvané rádiofrekvenčné ablácie. “Technika je identická ako laserová operácia, obe sa vykonávajú pod ultrazvukovou kontrolou, ale má podľa viacerých štúdií menej nežiaducich účinkov. Pacienti sú v deň prijatia odoperovaní a na druhý deň ráno po preväze sú prepustení do domácej starostlivosti,” dodal lekár.