Regióny Trenčín Púchov Top

FOTO Malá obec skrýva veľké tajomstvo. Tamojší les je iný, ako všetky ostatné

Zdroj: www.letectvosr.sk

HOROVCE – Malá obec neďaleko Púchova s menej ako tisíckou obyvateľov sa na prvý pohľad nelíši od iných. Horovce majú dlhú históriu, školu, škôlku, kostol a obklopené sú krásnou prírodou. A práve tá ich preslávila. Hora, ktorá leží v ich urbariáte, je totiž výnimočná.

 

Počas pešej turistiky by ste si možno ani nevšimli, že ste vošli do lesa, ktorý je iný. Tí, čo však mali možnosť pozrieť sa naň z vtáčej perspektívy, sa stali svedkami zaujímavého úkazu. Stromy sú tu totiž vysadené tak, aby pri pohľade zhora vytvárali náš štátny znak.

„Toto unikátne dielo vzniklo vysadením rôznych druhov lesných stromčekov, ktorým je potrebné udržiavať správny rast a tvar,“ priblížilo slovenské letectvo, ktoré ľuďom prinieslo zábery, na ktorých je náš znak vidieť v plnej kráse. Nešlo pritom o jednoduchý proces. Vznik samotného znaku trval niekoľko mesiacov až rokov. Výsadba sadeníc totiž prebieha podľa stanoveného harmonogramu a v období určenom na sadenie daného druhu stromov.

 

Zdroj: www.letectvosr.sk

Ako pre Zoznam.sk prezradil starosta Horoviec Milan Velas, s nápadom prišiel dnes už nebohý predseda urbariátu. Spočiatku však nebol znak viditeľný tak, ako ho môžeme vidieť dnes. To sa stalo zhruba pred piatimi rokmi. Peších návštevníkov zatiaľ na raritu pri návšteve obce či lesa nič neupozorňuje, no starosta nevylúčil, že by v budúcnosti mohli pribudnúť informačné tabule práve s týmto obsahom. Zatiaľ zaznamenali len častejší výskyt malých lietadiel. Neďaleko sa totiž nachádza letisko Slávnica.

 

Galéria
Zdroj: www.letectvosr.sk
Zdroj: www.letectvosr.sk
Zdroj: www.letectvosr.sk
Obec Horovce pri Púchove sa dostala do povedomia aj vďaka lesu vysadeného tvaru nášho štátneho znaku. Zdroj: www.letectvosr.sk
navigate_before
navigate_next