Regióny Trenčín Top

FOTO VAROVANIE MEDVEĎ opäť zabíjal! Ľudia ZÚRIA: TOTO musíte vedieť! Starostka REAGUJE

ZDROJ: FB/Polícia SR -Banskobystrický kraj (ilustračné), FB/Klatova Nová ves

KLÁTOVA NOVÁ VES – Varovania obcí o výskyte medveďa pribúdajú takmer každý deň. Výnimkou nie sú ani správy o útokoch na hospodárske zvieratá. Nie vždy sú však pravdivé. Dôkazom je príspevok na stránke Facebooku Klátova Nová Ves (okres Partizánske), ktorý varoval pred medveďom. Mal v jej okolí zabíjať. Ukázalo sa však, že priložené fotografie medveďa i zabitého zvieraťa vznikli dávno predtým a na iných miestach. Starostka nám vysvetlila, ako vznikol hoax a kto za ním stojí.

Sociálne siete sú prajným miesto pre šírenie falošných informácií. Niekedy tak ľudia konajú zámerne, inokedy nemajú overené informácie. Na stránke na Facebooku s názvom Klátova Nová Ves cez víkend pribudol príspevok, ktorý občanov upozorňoval na “výskyt medveďa na Cibajkách pri salaši” (príspevok bol viackrát upravený a informácia o salaši dodatočne zmazaná).

Správca stránky tvrdenie podložil fotografiami, ktoré prevzal z účtu istého Radovana. Tie zachytávali medveďov a korisť – zabitú kozu. Príspevok sa okamžite začal virálne šíriť, dodnes má vyše 400 zdieľaní.

Návštevníci stránky však v komentároch odhalili, že fotky nepochádzajú z okolia obce. Dve sa objavili v článkoch spravodajských médií, tretia pochádzala z knihy. Administrátor stránky obce, napriek viacerým upozorneniam na šírenie falošných informácií, príspevok neodstránil. Iba zmazal fotku zabitého zvieraťa.

Starostka: je to hoax, zverejnil to občan

To, že ide o hoax, nám potvrdila starostka obce Klátova Nová Ves, Iveta Randziaková. “Volala som na salaš, tam mi potvrdili, že to nie je pravda,” uviedla starostka.

Podotkla, že na výskyt medveďa na sociálnej sieti neupozornila samotná obec. Tá totiž oficiálnu stránku na Facebooku nemá. Danú stránku s informáciami o dianí v obci spravuje jeden z občanov z vlastnej iniciatívy.

Ten však prevzal nepravdivé informácie a šíri ich v mene obce. Hoci si toho starostka bola vedomá, nekonala. Až po našej výzve uviedla, že správcovi stránky zavolá, aby príspevok zmazal.