Lekári z bojnickej nemocnice využili pri operácii novú laparoskopickú vežu

BOJNICE – Zdravotníci z Nemocnice s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach začiatkom augusta využili pri operácii po prvý raz novú laparoskopickú vežu s inštrumentáriom najvyššej rady. Jej súčasťou je aj bipolárny resektoskop na operácie prostaty a nádorov močového mechúra. Zakúpenie prístroja zdravotnícke zariadenie financovalo z fondov Európskej únie. Informovalo o tom na svojom webe.

 

“Endoskopická operačná veža s bipolárnym resektoskopom je určená na diagnostiku a liečbu ochorení urologického, gynekologického a chirurgického spektra, vrátane terapie onkologických nálezov,” priblížila nemocnica.

Kamerovú jednotku podľa nej ovládajú operatéri s dotykovým displejom, majú možnosť rotácie obrazu o 180 stupňov vertikálneho aj horizontálneho zrkadlenia a s vysokým rozlíšením. “Obraz je tak zväčšený, detailný a presný, s čím súvisí aj precíznejšia preparácia tkanív,” skonštatovala.

Operatéri vykonali u pacienta laparoskopickú nefrektómiu. Primár urologického oddelenia Peter Čech priblížil, že samotná operácia bola bez komplikácií a trvala 65 minút. “Tento týždeň bude realizovaná prvá bipolárna resekcia prostaty, od ktorej máme vysoké očakávania, najmä z hľadiska minimalizácie výskytu možných komplikácii a zväčšenia bezpečnosti pre pacienta,” avizoval Čech.

Kúpu prístroja financovala nemocnica z Integrovaného regionálneho operačného programu v rámci projektu Podpora opatrení na zmiernenie dopadov COVID-19 v Nemocnici s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach.

Viac o téme: lekár, nemocnica, operácia, prístroj

Súvisiace články