Regióny Trenčín Prievidza Top

MEDVEDE opäť ÚTOČIA: ROZTRHALI PLOT aj BARANA. Ktorým miestam sa radšej vyhnúť?

medveď, les, príroda
Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

Za najlepší spôsob, ako odohnať útočiaceho medveďa, však odborníci považujú “paprikový sprej na medvede. Sprej na medvede by mal mať minimálne 225 g a obsahovať 1 – 2 % kapsaicínu. Sprej by mal poskytnúť aspoň 6 sekúnd postreku s dosahom aspoň 7,5 m.”

Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

Pozor aj na prevenciu!

Treba si dávať pozor aj na to, čo v lese robíte a to najmä vtedy, pokiaľ sa vaša chata či dom nachádza v blízkosti lesa. Medvede totiž často prilákajú zle uschované odpadky, ktoré môžu byť pre nich potravou. “Aby si medvede nezvykli chodiť k chatám, hotelom, turistickým a liečebným zariadeniam, kempingom, či intravilánom obcí a miest v zalesnených oblastiach, je potrebné celý komunálny odpad uschovať tak, aby sa k nim medvede nedostali. Pri všetkých turistických, športových aktivitách a kempovaní je potrebné udržiavať lokality čisté a bez lákadiel,” poznamenali pracovníci Zásahového tímu pre medveďa hnedého.

Dôležitá je však podľa nich aj prevencia, aby ste sa v blízkosti medveďa vôbec nevyskytli. “Pri pohybe v lese by sme si mali všímať stopy, trus a znaky kŕmenia sa medveďom. Obzvlášť pozorní by sme mali byť pri pohybe v hustom poraste, na miestach s hojnosťou lesných plodov, pri zdochlinách, zlej viditeľnosti alebo počuteľnosti, resp. ak sa pohybujeme proti vetru, pri tečúcej vode a podobne. Pri obmedzenej viditeľnosti pomôže zvukový prejav (pískanie, tlieskanie, hlasnejší rozhovor), na základe ktorého má medveď možnosť zareagovať na blížiaceho sa človeka a vyhnúť sa mu.” Pokiaľ sa teda budete po lese pohybovať v skupinkách je menšie riziko, žeby na vás medveďa zaútočil.